Fine Art Auction

HomePast auctionsFine Art Auction

Fine Art Auction

Auction date:
2 May 2016 hour: 17:00
Viewings:
18 April - 2 May 2016
Location:
Fine Art Gallery in Sopot
Description:

Serdecznie Państwa zapraszamy na Aukcję  Dzieł Sztuki, która odbędzie się 2 maja naszej sopockiej galerii! W ofercie zgromadziliśmy  136 prac najwybitniejszych polskich artystów z XIX i XX wieku.

Na szczególną uwagę zasługuje unikatowy obraz Józefa Mehoffera Merkury i Jagniesia (poz. 32). Dotychczas znany tylko z literatury i szkiców, jest zaledwie jednym z dwóch obrazów z motywem rzymskiego boga Merkurego znanych w całej twórczości Mehoffera. Namalowany w 1914 roku i opisywany w latach 1927/28 po raz pierwszy zostaje publicznie zaprezentowany. Równie interesujący jest Portret Rafałka, z ok. 1900 roku (poz. 1), namalowany przez samego mistrza Jacka Malczewskiego. Obraz jest jednym z wielu przedstawień małego Rafała, którego ojciec tak chętnie i często portretował zarówno jako małego chłopca, jak i w późniejszych latach dorosłego mężczyznę. Zachwycający jest obraz Kwiaty w niebieskim wazonie autorstwa Władysława Ślewińskiego (poz. 5), który wielokrotnie w swojej twórczości zawracał się ku motywom martwych natur z przedstawieniem właśnie kwiatów. Warte uwagi są również dzieła Portret kobiety w fioletowej bluzce Meli Muter (poz. 6), utrzymany w charakterystycznym tonie twórczości artystki, idylliczna scena Kobieta z dzieckiem na brzegu jeziora Eugeniusza Zaka (poz. 7) czy pulsujący barwą obraz Tancerka i grające fauny Jerzego Hulewicza (poz. 37). Dla miłośników konnych przedstawień proponujemy prace Władysława Chmielińskiego (poz. 14 Zimowy zaprzęg), Zygmunta Józefczyka (poz. 13 Konie w zaprzęgu) oraz malarzy z rodu Kossaków: Juliusza (poz. 12, Południowy odpoczynek), Wojciecha (poz. 70, Arab z koniem) oraz Jerzego (poz. 16 Wesele góralskie). Huculskie motywy można podziwiać na płótnach Władysława Karola Szernera (poz. 33, Hucułka na koniu) czy Teodora Axentowicza (poz. 4 Hucułka (Święto Jordanu)).

Najstarszym obrazem w naszej ofercie jest płótno autorstwa ucznia Rembrandta - Abrahama van Dycka Młoda dziewczyna przy balustradzie (poz. 57).Dzieło to należało do najsłynniejszego marchanda wszechczasów  - Jacquesa Goudstikkera. Owa kolekcja najsłynniejszych mistrzów w części została zakupiona przez wielkiego kolekcjonera i przemysłowca  barona Heinrich’a Thyssen-Bornemisza, a w 1940 roku zawłaszczona przez nazistów, czego osobiście dopilnował  Herman Göring.

W części sztuki współczesnej również nie zabrakło wielu wybitnych nazwisk. Na uwagę zasługuje m.in. Jerzy Nowosielski (poz. 130, Martwa natura), Jerzy Duda-Gracz (poz. 129, Pejzaż Polski-Frasobliwy), Kazimierz Mikulski (poz. 123, Światła wynurzające się ze snu ), Jacek Sienicki (poz. 116, Kwiat liście), Kazimierz Ostrowski (poz. 111, Abstrakcja), Tadeusz Dominik (poz. 103, Pejzaż), Jan Szancenbach (poz. 96, Pejzaż norweski – deszcz).

Rzeźbę prezentuje Perseusz Igora Mitoraja (poz. 131)  oraz kilka unikatowych prac ze szkoły sopockiej – jej założyciela Horno-Popławskiego (Portret córki Jolanty, Autoportret, Chopin ) czy jego następcy Adama Smolany (Św. Sebestian czy Desiria).

Read more
Contact
Małgorzata Kudelska: sopot@sda.pl, 58 550 16 05, Anna Masztalerz: anna.masztalerz@sda.pl, 691 963 06
Ask about this offer
Sold lots
Show filtering options
Artist:
Category:
Show:
View:
Jesień
Jan Stanisławski

Jesień

olej, deska, 21,7 × 30,3 cm na odwrocie pieczęć: JAN STANISŁAWSKI / ZE SPUŚCIZNY / POŚMIERTNEJ / Janina Stanisławska, obok nr 121 (stempel fioletowym tuszem) oraz potwierdzenie autentyczności autorstwa Kazimierza Buczkowskiego 22 lutego 1943 r. Pochodzenie: Kolekcja Janiny Stanisławskiej...
54 000 zł
View item
Hucułka (Święto Jordanu), 1926 r.
Teodor Axentowicz

60 000 zł
View item
Portret kobiety w fioletowej bluzce
Mela Muter

78 000 zł
View item
Martwa natura z kwiatami i owocami granatu, ok. 1935 r.
Zygmunt Menkes

46 000 zł
View item
Kwiaty
Henryk Epstein

Kwiaty

25 000 zł
View item
Południowy odpoczynek, 1896 r.
Juliusz Kossak

akwarela, papier, 28,5 × 41,5 cm w świetle oprawy sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak / 1896, poniżej pieczęć lakowa z herbem Kossaków Lis ? częściowo zatarty na odwrocie opis: Akwarella mojego ś. p. Ojca Juliusza / Południowy odpoczynek / Stwierdzam autentyczność / Wojciech Kossak oraz zatarta pieczęć lakowa. Analogiczna kompozycja z 1895 roku ? z tytułem Południe robotnika reprodukowana w: Kazimierz Olszański, Juliusz Kossak, ...
28 000 zł
View item
Zimowy zaprzęg
Władysław Chmieliński

Zimowy zaprzęg

17 000 zł
View item
Wesele góralskie, 1930 r.
Jerzy Kossak

Wesele góralskie, 1930 r.

30 000 zł
View item
Wiejska para
Wincenty Wodzinowski

Wiejska para

5 500 zł
View item
Targ na Ukrainie, przed 1935 r.
Fryderyk Pautsch

olej, tektura, 66 × 91,5 cm sygn. i dat. p. d.: FPautsch (?) na odwrocie naklejki wystawowe: z lwowskiego (?) TPSP z 1935 r. z opisem pracy: Pautsch Fryderyk / pejz. Z Kos. Rzeka [?] o zach. Oraz z nalepka weneckiego Biennale z 1936 roku...
32 000 zł
View item
Odpoczynek
Włodzimierz Tetmajer

Odpoczynek

44 000 zł
View item
Warszawa
Władysław Chmieliński

Warszawa

10 000 zł
View item
Lampa we wnętrzu
Olga Boznańska

Lampa we wnętrzu

18 000 zł
View item
Portret kobiety
26
Władysław Bakałowicz

Portret kobiety

15 000 zł
View item
Niebieskie krzesełko, ok. 1930 r.
27
Wojciech Weiss

86 000 zł
View item
Róże
30
Alfons Karpiński

Róże

olej, płyta, 35 × 50 cm sygn. p. d.: A.Karpiński na odwrocie napis autorski: ?Róże?/ Obraz ten jest/oryginalną moją/pracą/a. karpiński./Kraków ul.Floriańska 19 oraz pieczęć Miejskiego Konserwatora Zabytków z Krakowa z 1966 r....
21 000 zł
View item
Merkury i Jagniesia, 1914 r.
Józef Mehoffer

Merkury i Jagniesia, 1914 r.

245 000 zł
View item
Hucułka na koniu
33
Władysław Karol Szerner

Hucułka na koniu

40 000 zł
View item
Joanna d`Arc, 1931 r.
34
Wlastimil Hofman

Joanna d`Arc, 1931 r.

olej, płótno, 170 × 96 cm sygn. i dat. l. d.: Wlastimil Hofman/1931 na odwrocie nalepka z Salonu Jesiennego w Paryżu z 1935 r. Wystawiany: Salon Jesienny, Société du Salon d?Automne, Petit Palais, Paryż 1935 r. Wystawa malarstwa i rysunków Wlastimila Hofmana, Związek Polskich artystów Plastyków, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych 1960 r....
65 000 zł
View item
Baltazar, 1923 r.
35
Wlastimil Hofman

Baltazar, 1923 r.

100 000 zł
View item
Portret Heleny Ostrowskiej-Maryańskiej, 1940 r.
38
Tadeusz Pruszkowski

44 000 zł
View item
W ogrodzie, około 1920 r.
40
Wojciech Weiss

W ogrodzie, około 1920 r.

42 000 zł
View item
Krakowianka
43
Wincenty Wodzinowski

Krakowianka

8 500 zł
View item
Wśród płomieni, 1907 r.
47
Antoni Piotrowski

Wśród płomieni, 1907 r.

30 000 zł
View item