Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

7. Ludwik Gędłek | Targ na Starym Kleparzu

HomeAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Targ na Starym Kleparzu
Targ na Starym Kleparzu - 1Targ na Starym Kleparzu - 2

Ludwik Gędłek (Kraków 1847 - Wiedeń 1904)

Targ na Starym Kleparzu

olej, deska, 26 x 39,5 cm, sygn. p.d.: L. Gędłek

Ludwik Gędłek W latach 1861-72 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Od 1872 r. kształcił się w akademii wiedeńskiej u E. Lichtenfelsa i C. Wurzingera. Studia kontynuował do 1877 roku. Już w 1863 r. debiutował na wystawie w krakowskim TPSP, gdzie później wystawiał wielokrotnie. Na stałe mieszkał w Wiedniu, skąd nadsyłał obrazy na wystawy do TPSP we Lwowie, Salonu Krywulta w Warszawie oraz do Drezna. Malował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny rodzajowe i batalistyczne z częstym motywem koni. Obecnie jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Lwowskiej Galerii Obrazów i Polskim Muzeum w Chicago.