technika mieszana, płótno naklejone na tekturę, 98 × 72 cm
sygn. p. d.: Z. STRYJEŃSKA
?Dożynki? Zofii Stryjeńskiej to barwna i pełna życia kompozycja z postaciami żeńców emanującymi energią, rozmachem i wigorem, które według autorki odzwierciedlać miały duchowe wartości polskiego chłopstwa. Artystka, zawdzięczająca swoją sławę twórczo wykorzystywanej ludowości, wielokrotnie podejmowała temat pracy na roli i ludowych świąt. Stryjeńska tak opisuje początki swojej fascynacji folklorem zrodzonej w dzieciństwie, wspominając spacer z ojcem po krakowskim rynku: ?Przeciskaliśmy się między tym tłumem złożonym z postaci ludowych, tak niezrównanego piękna, wdzięku i gestu, stylu niespotykanego, że tam, na tym rynku krakowskim, zakiełkowały mi w myśli pierwsze zarysy postaci bogów słowiańskich i niejasne przeczucie wielkiej kiedyś rezurekcji Słowian, których przodownicą będzie Polska?.
Literatura:
Z. Stryjeńska, Chleb prawie że powszedni. Pamiętnik. Przygotowała do druku, wstępem, przypisami i indeksem opatrzyła M. Grońska, Warszawa 1995, t. 1?2.