Aukcja Militariów / 6 April 2024

67. Szabla oficera huzarów, Niemcy, ok. 1800 r.

Past auctionsAukcja MilitariówSzabla oficera huzarów, Niemcy, ok. 1800 r.
67

Szabla oficera huzarów, Niemcy, ok. 1800 r.

dł. szabli w pochwie 1017 mm, dł. szabli 972 mm, dł. głowni 845 mm, szer. głowni u nasady 30 mm, gr. grzbietu u nasady 10 mm, masa szabli 555 g, masa szabli w pochwie 1275 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec prosty. Kabłąk z perełkowym wykończeniem na grzbiecie. Długi kapturek mocowany w pierścieniu u jelca, górą nakrętką na trzpieniu głowni. Uchwyt drewniany, poprzecznie karbowany, obciągnięty skórą i opleciony filigranem. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znacznej krzywiźnie. Profilowana obustronnie w jedną, szeroką bruzdę sięgającą obosiecznego pióra. Sztych przygrzbietowy. Na wysokości zastawy obustronnie złocone trawienia, typowe dla tego okresu oraz monogram wiązany „FR” pod koroną. P o c h w a mosiężna z dwiema ryfkami. Szyjka mocowana w płaszczu dwiema śrubkami. Ostroga stalowa, niesymetryczna.
stan zachowania: 4/4/4

6 500 zł