Works on Paper / 10 October 2020

35. Soter Małachowski-Jaxa | Gdynia Łuszczarnia, (Hala i Chłodnia w gdyńskim porcie) 1939 r.

Past auctionsWorks on PaperGdynia Łuszczarnia, (Hala i Chłodnia w gdyńskim porcie) 1939 r.
35

Soter Małachowski-Jaxa (1867 Wolanów - 1952 Kraków)

Gdynia Łuszczarnia, (Hala i Chłodnia w gdyńskim porcie) 1939 r.

gwasz, akwarela, tektura, 33,5 × 48,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d.: S. Jaxa/1939

Widok na Molo Rybackie portu gdyńskiego z podgórza Kamiennej Góry. Widoczne budynki to Hala Rybna i Chłodnia Rybna. Obraz stanowi cenną dokumentację dawnej zabudowy portu, został jednak błędnie zatytułowany przez autora. Kamień węgielny pod budowę parterowej Chłodni Rybnej położony został w roku 1930. Należała ona do całego, bardzo nowoczesnego jak na owe czasy, kompleksu chłodniczego, wzniesionego przy Nabrzeżu Angielskim na Molo Rybackim. Budynek Chłodni składał się z trzech części, dwóch jednokondygnacyjnych i jednej trzykondygnacyjnej. Charakterystyczna biała budowla to Hala Rybna. Zarówno ona, jak i Chłodnia Rybna zostały w znacznym stopniu zniszczone podczas okupacji w 1945 r i odbudowane po wojnie.

Dodatkowa fotografia: Port morski w Gdyni. Widok z góry na statek pasażerski stojący w porcie
i na budynek chłodni rybnej, 1933 r. Zbiory: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-G-4828

12 000 zł