Contemporary Art Auction / 4 April 2020

13. Henryk Stażewski | Kompozycja, 1953

HomePast auctionsContemporary Art AuctionKompozycja, 1953
Kompozycja, 1953 - 1Kompozycja, 1953 - 2

Henryk Stażewski (1894 Warszawa – 1988 tamże)

Kompozycja, 1953

relief, akryl, płyta pilśniowa, sklejka, 50 × 50 cm
sygn.. Na odwrocie: H. Stażewski |1953 [sygnatura antydatowana w latach 70/80. XX wieku]

POCHODZENIE:
– kolekcja prywatna, Łódź (bezpośredni dar od artysty)

„Nieskończona wielość i wielorakość kształtów widzianych bezustannie i niezauważonych – wielość różnych struktur materii itd., inspiruje artystę do szukania porządku w chaosie i uproszczenia przez sprowadzanie do kształtów geometrycznych. (…)

Sztuka zawiera w sobie cechy magicznego działania. Z jednej strony narzuca widzowi, że to co widzialne należy dopełnić tym co niewidzialne. Poza tym nosimy w sobie imaginacyjne powiązania. Gdy znajdujemy się na ulicy, czy chodzimy po mieszkaniu, wszystko dookoła – to cofa się – ucieka – to występuje naprzód – schodzi na boki itp. Dla nas zwykły widok staje się niezwykłym.”
Henryk Stażewski, „Sztuka” 4/84