relief, akryl, płyta pilśniowa, sklejka, 50 × 50 cm
sygn.. Na odwrocie: H. Stażewski |1953 [sygnatura antydatowana w latach 70/80. XX wieku]
POCHODZENIE:
– kolekcja prywatna, Łódź (bezpośredni dar od artysty)
„Nieskończona wielość i wielorakość kształtów widzianych bezustannie i niezauważonych – wielość różnych struktur materii itd., inspiruje artystę do szukania porządku w chaosie i uproszczenia przez sprowadzanie do kształtów geometrycznych. (…)
Sztuka zawiera w sobie cechy magicznego działania. Z jednej strony narzuca widzowi, że to co widzialne należy dopełnić tym co niewidzialne. Poza tym nosimy w sobie imaginacyjne powiązania. Gdy znajdujemy się na ulicy, czy chodzimy po mieszkaniu, wszystko dookoła – to cofa się – ucieka – to występuje naprzód – schodzi na boki itp. Dla nas zwykły widok staje się niezwykłym.”
Henryk Stażewski, „Sztuka” 4/84