Fine Art Auction / 24 November 2018

39. Bronisława Rychter-Janowska | Boże Narodzenie

Past auctionsFine Art AuctionBoże Narodzenie
39
Boże Narodzenie

Bronisława Rychter-Janowska (1868 Kraków - 1953 tamże)

Boże Narodzenie

olej, tektura, 16 × 23,5 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: B. RYCHTER-JANOWSKA

„Obrazy autorstwa Rychter-Janowskiej, reprodukowane na świątecznych kartach pocztowych wydawanych z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, cieszyły się szczególnym uznaniem, ponieważ artystka, jak nikt inny, potrafiła oddać magię i nastrój tych ważnych w naszej tradycji świąt. Atmosfera i nastrój towarzyszący świętom wprost emanowały z jej kart. Wydano wiele świątecznych kart z reprodukcjami jej obrazów: Ze święceniem, Pierwsza gwiazdka, Wieczerza wigilijna, Wigilia, Opłatek. Rychter-Janowska wspomina w pamiętniku o znaczeniu tradycji w jej rodzinie, nadmieniając, ze świętom zawsze towarzyszyły podniosły nastrój i rodzinna, pełna miłości atmosfera. Wielokrotnie podkreślała, jak ważne i radosne dla niej samej i jej rodziny były spędzane wspólne święta. Pisała: „Boże Narodzenie, tak zawsze uroczyście i z tradycją polską obchodzone było dla nas tak ściśle ze sobą związanych krwią i wielką miłością rodzinną i uroczystym okresem. ”
Bogdan Podgórski, „W poszukiwaniu piękna. Bronisława Rychter-Janowska 1868–1953”, Kraków 2015, s. 169–170.

27 000 zł