Aukcja Dzieł Sztuki / 24 listopada 2018

39. Bronisława Rychter-Janowska | Boże Narodzenie

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiBoże Narodzenie
powrót
39
Boże Narodzenie

Bronisława Rychter-Janowska (1868 Kraków - 1953 tamże)

Boże Narodzenie

olej, tektura, 16 × 23,5 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: B. RYCHTER-JANOWSKA

„Obrazy autorstwa Rychter-Janowskiej, reprodukowane na świątecznych kartach pocztowych wydawanych z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, cieszyły się szczególnym uznaniem, ponieważ artystka, jak nikt inny, potrafiła oddać magię i nastrój tych ważnych w naszej tradycji świąt. Atmosfera i nastrój towarzyszący świętom wprost emanowały z jej kart. Wydano wiele świątecznych kart z reprodukcjami jej obrazów: Ze święceniem, Pierwsza gwiazdka, Wieczerza wigilijna, Wigilia, Opłatek. Rychter-Janowska wspomina w pamiętniku o znaczeniu tradycji w jej rodzinie, nadmieniając, ze świętom zawsze towarzyszyły podniosły nastrój i rodzinna, pełna miłości atmosfera. Wielokrotnie podkreślała, jak ważne i radosne dla niej samej i jej rodziny były spędzane wspólne święta. Pisała: „Boże Narodzenie, tak zawsze uroczyście i z tradycją polską obchodzone było dla nas tak ściśle ze sobą związanych krwią i wielką miłością rodzinną i uroczystym okresem. ”
Bogdan Podgórski, „W poszukiwaniu piękna. Bronisława Rychter-Janowska 1868–1953”, Kraków 2015, s. 169–170.* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Bronisława Rychter-Janowska

Od 1896 roku studiowała w Akademii monachijskiej u L. Bollera, A. Ažbego i S. Hollosy’ego, a następnie w Akademii Florenckiej oraz w Rzymie. Wiele podróżowała, m.in. do Szwajcarii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Związana była ze środowiskiem artystycznym Krakowa. Wielokrotnie brała udział w wystawach TPSP w Krakowie i we Lwowie. W 1932 roku miała swoją indywidualną ekspozycję w warszawskiej Zachęcie. Nieustannie poszukiwała nowych plenerów i odpowiednich zestawień barwnych. Płótna jej zdominowane są przez brązy, zielenie, błękity, często zestawiane z kontrastowymi, luministycznymi barwami pomarańczy i czerwieni. Artystka znakomicie potrafiła uchwycić nastrój zarówno w pejzażach, jak i w znanych przedstawieniach dworków.

Czytaj więcej
Cena wylicytowana
27 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się