• Opis
  • 51.
Waza ze sceną koronacji króla Stefana Batorego w 1576 roku

srebro pr. 3, repusowane, sztancowane, grawerowane, moletowane, odlewane, częściowo złocone, m. 8522 g; znaki złotnicze: na kryzie stopy, pasie pod brzegiem wylewu, cokoliku pokrywy znak miejski Gdańska, znak złotnika gdańskiego Petera Rohde III (1678-1717) oraz austriacki znak kontrybucyjny z lat 1806 -1807 z literą „D”, stosowaną przez probiernię lwowską, na cokoliku pokrywy również cecha austrowęgierska z głową Diany, stosowana po 1872 roku; wys. 70 cm, śred. podstawy 34 cm, śred. wylewu

Dekoracyjna waza o owoidalnym kształcie, wewnątrz złocona, z kopulastą pokrywą i kolistą stopą w kształcie ściętego stożka. Czasza na całej powierzchni zdobiona repusowaną sceną koronacji króla Stefana Batorego. Pokrywa z uchwytem w kształcie karczocha oraz stopa dekorowane repusowanymi medalionami ze scenami ilustrującymi wydarzenia związane z królem oraz bogatą ornamentyką, na którą składają się motywy wstęgowo–cęgowe, maszkarony i owoce.
Waza została wykonana z okazji 300-ej rocznicy koronacji Stefana Batorego, prawdopodobnie na początku lat 70. XIX w. i została zakupiona przez księżnę Władysławę Czartoryską. Od początku XX wieku do roku 2001 była przechowywana w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Cena wywoławcza: 95 000 zł
BEZ AUTORA