• Opis
  • 56.
Stanisław Ignacy Witkiewicz
1885 Warszawa - 1939 Jeziory na Polesiu
Portret kobiety z warkoczami, 1931 r.

pastel, papier, 65 x 52 cm, sygn. i dat. śr. d.: NΠP (T.E) Witkacy 1931/10/XII

Prezentowany portret Witkacy zakwalifikował do typu „E”, który zakładał „dowolną interpretację psychologiczną, według intuicji firmy”. W praktyce wizerunki takie otrzymywały panie, których uroda budziła uznanie artysty. Portret z pewnością nawiązuje do młodopolskiego stereotypu femme fatale, kobiety demonicznej, który fascynował Witkacego w okresie młodości, do którego powracał w różnych formach przez całe życie. Adnotacje przy sygnaturze informują, że wykonując ten obraz artysta nie pił alkoholu, natomiast palił papierosy.

Pochodzenie: kolekcja prywatna, Polska

Cena wywoławcza: 105 000 zł
Stanisław Ignacy Witkiewicz
1885 Warszawa - 1939 Jeziory na Polesiu
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy zw. Witkacy, syn Stanisława
Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany bardziej ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.