Aukcja Prac na Papierze / 21 stycznia 2017

5. Juliusz Kossak | Jeźdźcy, 1849 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeJeźdźcy, 1849 r.
powrót
5
Jeźdźcy, 1849 r.

Juliusz Kossak (1824 Nowy Wiśnicz - 1899 Kraków)

Jeźdźcy, 1849 r.

tusz, piórko, papier, 22 × 26 cm
w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Juliusz Kossak [1]849
u dołu ołówkiem: Orłowski, X. ...Poniński, Wiluś Siemiński

Jednym ze sportretowanych mężczyzn jest najprawdopodobniej Wilhelm Stanisław Józef Siemieński-Lewicki (1827-1901), zwany w towarzystwie zdrobniale Wilusiem i tak też opisany na prezentowanej w katalogu pracy. Według przekazów był wytworny i wesołego usposobienia. Posiadał majątek w Pawłosiowie odziedziczony po ojcu oraz stadninę w Chorostkowie, gdzie zajmował się hodowlą koni paradnych, które wzbudzały duży zachwyt wśród społeczeństwa. Działalność polityczną rozpoczął w 1871 r., był posłem na Sejm Krajowy i członkiem Izby Panów w Wiedniu. W 1869 r. otrzymał tytuł cesarsko-królewskiego szambelana. W 1879 r. Juliusz Kossak sporządził jeszcze jeden portret konny Siemieńskiego-Lewickiego
(zob. K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław 1988, il. 454).

Juliusz Kossak
Studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim, jednocześnie pobierając lekcje rysunku u J. Maszkowskiego. Korzystał ze wskazówek artystycznych P. Michałowskiego. W latach 1853–55 mieszkał w Warszawie, po czym wyjechał na kilka lat do Paryża, gdzie oddziałał na niego kontakt z twórczością H. Verneta. Po powrocie do Warszawy w roku 1860 artysta otworzył własną pracownię, podjął też wieloletnią współpracę z Tygodnikiem Ilustrowanym. Wiele podróżował, m.in. do Monachium, gdzie podjął studia w pracowni F. Adama. W roku 1869 osiadł w Krakowie. Artysta najchętniej podejmował w swej twórczości tematy batalistyczne; malował epizody z bohaterskich dziejów narodu i tematy związane z życiem szlacheckiego dworu, przy czym istotnym motywem był koń, malowany przez niego z wielkim znawstwem. Historia i literatura polska stanowiły dla artysty niewyczerpane źródło tematów. Celował szczególnie w technice akwareli. W latach 70-tych zaczął tworzyć cykle ilustrujące dzieje rodów szlacheckich. Swoje prace prezentował na wielu wystawach, m.in. w TPSP w Krakowie, Lwowie i Poznaniu, ponadto w warszawskim TZSP, salonach J. Ungera i A. Krywulta, a także za granicą – w Paryżu, Monachium, Wiedniu, czy w Berlinie.
Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się