Łódź Kaliska

ExhibitionsŁódź Kaliska
Łódź Kaliska

Łódź Kaliska

Exhibition date:
12 - 26 July 2014
Opening:
July 12, 2014
Location:
Contemporary Art Gallery in Sopot
Description:

Sopocki Dom Aukcyjny we współpracy z Galerią Rynek Sztuki z Łodzi zaprasza na małą wystawę, połączoną ze sprzedażą, prac z cyklu „Niech sczezną mężczyźni” grupy artystycznej Łódź Kaliska. Wystawę będzie można obejrzeć od 12 do 26 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej Sopockiego Domu Aukcyjnego w Sopocie, ul. Bohaterów Monte Cassino 43.   

 

Fotografie które będzie można zakupić podczas wystawy w Sopockim Domu Aukcyjnym pochodzą z wystawy „Niech sczezną mężczyźni” eksponowanej w  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w styczniu 2009 r.. Każda z prac

 

„Niech sczezną mężczyźni” to seria 11 panoramicznych fotografii wykonanych w 2009 roku, przez artystów neoawangardowej formacji artystycznej Łódź Kaliska. Każda z nich przedstawia grupę kobiet trudniących się typowo męskimi zawodami. Ukazane zostały więc m.in. stolarki, robotnice drogowe, czy wulkanizatorki.

 

Prezentowane zdjęcia są bardzo niejednoznaczne w swoim wyrazie, choćby z tego powodu, że już sama próba nazwania kobiet wykonujących takie prace może przysporzyć oglądającemu niemałych problemów (bo jak nazwać kobietę, wykonującą zawód tapicera – tapicerką?). Pikanterii fotografiom dodaje fakt, że wszystkie kobiety występują na nich nago.  

 

Artyści poprzez fotografie stawiają przed widzem pytania dotyczące wciąż zmieniającej się roli kobiet i mężczyzn w społeczeństwie - postępującego zmaskulinizowania tych pierwszych i zniewieścienia tych drugich. Nieodłącznym elementem serii zdjęć jest również „II Manifest Futurystyczny”, który zarówno w swojej nazwie jak i formie nawiązuje do znanego „Manifestu futurystycznego” Filippo Tommaso Marinettiego z 1909 r. Jednakże w odróżnieniu od „klasycznego” już tekstu włoskiego poety, manifest łódzkich artystów ma zdecydowanie feministyczny charakter (artyści podkreślają w nim, że kobiety i mężczyźni to dwa zupełnie różne gatunki, z których to płeć piękna stoi znacznie wyżej w hierarchii).

 

Na wystawie poza serią monumentalnych fotografii „Niech sczezną mężczyźni”, zaprezentowana zostanie również fotografia „Godło”, która ze względu na swój kontrowersyjny charakter wywołała poruszenie w świecie sztuki. Zdjęcie przedstawiające nagą modelkę ze skrzydłami i ogonem Orła Białego na tle skrzynek Coca Coli, opublikowano na okładce poczytnego pisma dla panów, co uznano za prawdziwy skandal  i starano się m.in. wycofać numer tego pisma.

 

Grupa Łódź Kaliska obchodzi w tym roku swoje 35-lecie nieprzerwanej aktywności artystycznej. Od zawiązania, kolektyw łódzkich artystów wywoływał skrajne emocje, jednocześnie zdobywając ogromne uznanie publiczności i krytyków. Przez lata działania Marka Janiaka, Andrzeja Kwietniewskiego, Adama Rzepeckiego, Andrzeja Świetlika i Andrzeja Wielogórskiego (pseud. Makary) z zakresu fotografii, performance’u, instalacji oraz filmu eksperymentalnego,  zmieniały utarte i stereotypowe myślenie o sztuce. Obecnie grupa może się poszczycić prawie 300 wystawami i projekcjami filmowymi w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Rzymie, Bolonii, Brukseli, Amsterdamie i Londynie.

 

Początkowo formacja kojarzona była ze skandalem i neoawangardą, a czerpała głownie z konceptualizmu, szokowała swoim podejściem do fotografii, filmu eksperymentalnego i performance’u. Na początku lat 80. grupa fascynuje się dadaizmem i surrealizmem, zaczyna atakować polską neoawangardę oraz przedstawiać absurdy życia w PRL-u. Powstają liczne manifesty, a wśród nich manifest "Sztuki żenującej" (Janiaka). W latach 80. Łódź Kaliska była składnikiem formacji „Kultura Zrzutu”. Działając z galerią Strych oraz pismem „Tango”, koncentrowała swoje działania przeciw nieautentyczności oficjalnego życia artystycznego, brutalnie drwiła z sztuki przy kościele i sztuki patriotycznej. Pod koniec lat 80. ogromnym sukcesem i skandalem zakończył się udział grupy na wystawie "Polska fotografia intermedialna lat 80-tych" (Poznań 1988). W 1989 r. Łódź Kaliska zmieniła nazwę na Muzeum Łodzi Kaliskiej, tym samym wychodząc z artystycznego podziemia. W kręgu zainteresowań grupy znalazły się „fotografia inscenizowana” i filmy powstające na zasadzie kopii słynnych dzieł malarskich i filmowych.

 

Po przemianie ustrojowej, działania artystyczne Łodzi Kaliskiej nadal były sarkastyczne i groteskowe. Jakiekolwiek zmiany stylowe stały się wyraźnie zauważalne w warstwie formalnej. Zdjęcia zaczęły odwoływać się do fotografii modernistycznej z przełomu XIX i XX w. W połowie lat 90. grupa zaczęła pojawiać się w mass-mediach, a akcje artystyczne miały w dużej mierze charakter pochwały hedonizmu. W 1998 r. członkowie „Łodzi Kaliskiej” zostali aresztowani po nielegalnej sesji fotograficznej zorganizowanej na tle obrazu Botticellego „Narodziny Wenus” w Galerii Uffizi. Pod koniec lat 90. (1999) grupa opublikowała album poświęcony własnej historii pt. Bóg zazdrości nam pomyłek. Kolejne lata to liczne wystawy, projekcje filmów oraz pokazy prac, które miały wyrażać idee New Pop - twórczości propagowanej przez Janiaka, która poruszała aspekty najnowszej ikonosfery.

 

Prace grupy znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej,  m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz CSW Zamek Ujazdowski.

Read more
Contact
Dorota Kulawczuk i Dilan Abdulla - modern@sda.pl , 58 551 22 89
Ask about this offer
Ask about this offer
We are happy to answer any question!
+48 58 550 16 05

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Bid on-line
with our app!
Google PlayGoogle Playsee more
Newsletter
Join the newsletter and stay up to date!
Sign up