Fine Art Auction / 30 November 2019

32. Zygmunt Ajdukiewicz | Scena rodzajowa, 1896 r.

Past auctionsFine Art AuctionScena rodzajowa, 1896 r.
Scena rodzajowa, 1896 r. - 1Scena rodzajowa, 1896 r. - 2

Zygmunt Ajdukiewicz (1861 Witkowice – 1917 Wiedeń)

Scena rodzajowa, 1896 r.

olej, tektura, 42 × 33 cm
sygn. i dat. l. d.: Zygmunt Ajdukiewicz/ (1) 896

W twórczości Zygmunta Ajdukiewicza pojawiają się liczne przedstawienia, które zostały wykonane przez artystę w technice en grisaille. Utrzymane w szarej, monochromatycznej palecie barw kompozycje zachwycającą swoją trójwymiarowością, oddaniem szczegółów, mistrzowskim operowaniem światłocienia i kunsztem rysunku. Dzięki tej technice potem te reliefowe przedstawienia z łatwością były adaptowane przez grafików do przełożenia ich na techniki graficzne. Ajdukiewicz bardzo chętnie sięgał zarówno po motywy z dzieł polskiej literatury, jak na przykład „Potopu” Sienkiewicza, czy „Pana Tadeusza” Mickiewicza, czy sceny związane z polską historią (sceny z życia Tadeusza Kościuszki z 1891 roku). Również o dużym ładunku narracyjnym i realistycznym rysunkiem charakteryzują się sceny rodzajowe, ukazujące zwykłe życie na wsiach, czego przykładem jest prezentowany na aukcji obraz.

44 000 zł