akryl, płyta pilśniowa, 92 x 88,5 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ST / N / BEKSIŃSKI 1993
…maluję i rysuję to, co w sposób niewymuszony przychodzi mi do głowy. Nigdy więc nie usiłuję zastanawiać się nad tym, ‘co to znaczy’, po prostu wystarcza mi fakt, iż wpadło mi to do głowy, że to ‘zobaczyłem’ (bo wpada mi do głowy nie anegdota, którą potrafiłbym ująć werbalnie, lecz jakiś układ mający cechy wyłącznie wizualno-uczuciowe), abym rzecz usiłował namalować czy narysować.
Zdzisław Beksiński
W latach 80. i 90. XX wieku Beksiński redukuje przestrzenną, „fantastyczną” wizję w swoich obrazach i skupia się na osiąganiu ekspresji środkami malarskimi. W tym czasie jego uwaga skoncentrowana była na improwizacji wokół twarzy, głów i figur postaci ludzkich. Z tego czasu pochodzi również prezentowany na aukcji obraz. Głowa w niebiesko-zielonej tonacji. Nie posiada tytułu, gdyż Beksiński rzadko nadawał je swoim dziełom, twierdząc, że odwracają uwagę od tego, co jest na obrazie przedstawione i od indywidualnej interpretacji odbiorcy.