olej, płótno, 75 x 100 cm
sygn. i dat. p. d.: Wojciecj Kossak /1927
Obraz przedstawia ułana trzymającego za uzdę osiodłanego konia. Pogrążony jest w rozmowie z wiejską dziewczyną. Na drugim planie widać część drewnianego wiatraka. Obok scen historycznych, batalistycznych i portretów sceny rodzajowe były częstym motywem w twórczości Wojcuecha Kossaka, zwłaszcza w późnym okresie. Przedstawił zazwyczaj flirt żołnierzy z napotkanymi dziewczynami na wsi. Przedstawiony na aukcji obraz jest wyjątowy ze względu na duży format i bardzo wysoki poziom artystyczny.