Fine Art Auction / 13 May 2023

48. Włodzimierz Terlikowski | Martwa natura z wazonem z różami

Past auctionsFine Art AuctionMartwa natura z wazonem z różami
48

Włodzimierz Terlikowski (1873 Poraj - 1951 Paryż)

Martwa natura z wazonem z różami

olej, płótno, 53,5 × 73,5 cm
dat. i sygn. podwójnie p. i l. d.: „1943/W. de Terlikowski”

na odwrocie olejny szkic z martwą naturą

„Zwróćmy uwagę również na liczne studia kwiatów: róż herbacianych i czerwonych, których delikatne płatki dopracowane są za pomocą szpachli, tło, z grubymi impastami, sprawia wrażenie reliefu, co jest rzadkie w przypadku malarstwa. Dzieła należy oglądać z pewnej odległości, gdyż zyskują wtedy ujmującą oryginalność. Zdradzają artystę o wielkiej precyzji spojrzenia i rzadkiej pewności warsztatowej. Duża liczba tych płócien jest w posiadaniu wielu osobistości, podobnie zresztą jak portrety”.
C. Merlot, L’art polonais a Paris. I. L’Exposition des oeuvres de W. Terlikowski (…), „La Pologne politique, economique, litteraire et artistique” 1921, połr. I, s. 100–101

30 000 zł