olej, sklejka, 35 × 25 cm sygn. l. d.: Wlastimil Hofman na odwrocie napis autorski: Heli na Imieniny / ten szkic do ?Słowiańskiego / viribus unitis? / na pamiątkę ciężkich / chwil dla Słowiańszczyzny / z nami przeżytych / Wlastimil i Adą (podpis żony artysty) / Hofmanowie / Kraków 22/V 1939