Fine Art Auction / 30 November 2019

10. Wlastimil Hofman | Akt, lat 20-te XX w.

Past auctionsFine Art AuctionAkt, lat 20-te XX w.
return
10
Akt, lat 20-te XX w. - 1Akt, lat 20-te XX w. - 2

Wlastimil Hofman (1881 Praga - 1970 Szklarska Poręba)

Akt, lat 20-te XX w.

olej, sklejka, 65,5 × 54 cm
sygn. p. d.: Wlastimil Hofman
na odwrocie szkic aktu

Na rynku dzieł sztuki pojawiają się niekiedy szkicowe akty pędzla Hofmana, będące studiami anatomicznymi wykonywanymi podczas warsztatowych wprawek. Rzadkością są natomiast akty, które jako pełnoprawny gatunek malarski, są w pełni ukończonymi realizacjami malarskimi. Sam artysta z rozbawieniem wspomina anegdotę z zajęć z Jackiem Malczewskim podczas swoich pierwszych zmagań z tematem aktu:
„Po dwóch tygodniach teorii – niespodzianka. Malczewski zaprosił na zajęcia do pracowni modelkę. Młoda, pełna naturalności dziewczyna – temat szkicu. Ma dopiero naście lat. Siada tyłem do Sali w pozycji lekko przygarbionej. Na plecach rozrzuca długie, jasne włosy, które utrudniają właściwe uchwyceni figury, wydłużają proporcje. Każdy stara się oddać ją jak najlepiej, aby ściągnąć na siebie możliwie szybko uwagę profesora. Pracuję pilnie, z dużym pietyzmem, ba… nabożeństwem, ale nie jestem z siebie zadowolony. Szkic jest suchy, drętwy. „Praktykantka” siedzi sztywno, nie promieniuje życiem. Patrzę na profesora, który przystanął w pobliżu – i poruszam z niezadowoleniem głową. Podchodzi. Obejmuje mnie w pół i… zagląda mi w oczy. Panuje pełne skrępowania milczenie. Patrzy potem na karton. Nie krzyczy, nie mędrkuje. Uśmiecha się przyjaźnie i zauważa: „Starannie to wszystko wyrysowałeś, ale spojrzyj… ona siedzi niedobrze na d…., a przecież jest młoda, tęskni za życiem. Proszę odwrócić karton i posadzić ją jeszcze raz od nowa”. Wykonuję polecenie. Kilka pociągnięć węglem i osiągam cel. Profesor cały czas mnie obserwuje, jak pracuję i stwierdza: „Dobrze, dobrze! ”. (B. Czajkowski, „Portret z pamięcią”, Wrocław 1971).
Oferowany w katalogu „Akt” jest już w pełni dopracowanym i skończonym dziełem. Portretowana przez Hofmana kobieta ujęta została w luźnej, „otwartej” pozie, zachęcającej do konfrontacji. W młodym ciele ukazana została witalność i afirmacja życia. Być może pod postacią kobiety artysta zawarł swoistą personifikację Wiosny, na co wskazywałyby kwiatowe atrybuty i odznaczająca się na tle burzowego nieba świetlista karnacja postaci.
* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Hammer price
68 000 zł
Enquire about this item
We are happy to answer any question!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Bid on-line
with our app!
Google PlayGoogle Playsee more
Newsletter
Join the newsletter and stay up to date!
Sign up