Aukcja Militariów / 1 April 2023

83. Szabla wyższego urzędnika państwowego, Austria, wz 1889

Past auctionsAukcja MilitariówSzabla wyższego urzędnika państwowego, Austria, wz 1889
83

Szabla wyższego urzędnika państwowego, Austria, wz 1889

dł. szabli w pochwie 898 mm, dł. szabli 880 mm, dł. głowni 750 mm, szer. głowni u nasady 25 mm, grubość grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 645 g, masa szabli w pochwie 1035 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec koszowy, ażurowy, z herbem Cesarstwa Austrii. Trzon drewniany, poprzecznie karbowany, oklejony imitacją skóry jaszczura i opleciony mosiężnym filigranem. Długi kapturek dołem mocowany wraz z trzonem w pierścieniu, górą zanitowany trzpieniem głowni. Oprawa bogato zdobiona. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o niewielkiej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną bruzdę przygrzbietową. Pióro obosieczne, sztych symetryczny. Na wewnętrznym progu sygnatura producenta „WEYERSBERG & STAMM SOLINGEN”. P o c h w a metalowa, obciągnięta czarną skórą. Okucia mosiężne. Szyjka z monogramem wiązanym „FJI”, zwieńczonym koroną. Na stronie wewnętrznej antabka zaczepowa. Poniżej ryfka z nieruchomym koluszkiem. Trzewik zakończony asymetryczną ostrogą. Zewnętrzna strona okuć bogato zdobiona.
stan zachowania 4/4-/3+

3 200 zł