Aukcja Militariów / 1 April 2023

79. Szabla szeregowych lekkiej kawalerii, Francja, wz AN XI

Past auctionsAukcja MilitariówSzabla szeregowych lekkiej kawalerii, Francja, wz AN XI
79

Szabla szeregowych lekkiej kawalerii, Francja, wz AN XI

dł. szabli w pochwie 1067 mm, dł. szabli 1015 mm, dł. głowni 870 mm, szer. głowni u nasady 36 mm, gr. grzbietu u nasady 11 mm, masa szabli 1230 g, masa szabli w pochwie 2575 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, koszowa. Jelec esowaty, krzyżowy, trójkabłąkowy, z wąsami. Tylne ramię jelca zakończone spłaszczoną kulką, zwinięte ku głowni, przednie, dwukrotnie łukowato zagięte ku górze, tworzy kabłąk połączony z trzpieniem głowni. Dwa kabłąki boczne biegną łukiem po obu stronach zewnętrznego wąsa i łączą się w górnej części z kabłąkiem głównym. Trzon rękojeści drewniany, poprzecznie karbowany, obciągnięty skórą. Uchwyt połączony z trzpieniem jednym, masywnym nitem z główkami w kształcie oliwek. Długi kapturek sięgający jelca. Na zewnętrznej stronie kabłąka bita punca producenta „VERSAILLES”, w owalu litera „B” (N. Boutete) oraz numerator wojskowy „1.N.41”. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o umiarkowanej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną szeroką, sięgającą krótkiego, obosiecznego pióra, bruzdę. Na zewnętrznym płazie, pod nasadą, bite punce: litera „B” otoczona wieńcem – J.G. Bick, „K” w owalu – J.I. Krantz, „L” w okręgu – F.L. Lobstein. N grzbiecie napis „Mfture impale de Klingenthal Juillet 1812”.
P o c h w a stalowa, polerowana, z dwiema ryfkami z ruchomymi koluszkami na grzbiecie. Kołnierz szyjki pogrubiony, z profilowanym wlotem do szabli i uskokiem na obwodzie dla wąsów jelca. Szyjka mocowana w płaszczu pochwy śrubką od strony grzbietowej. Przy ostrodze mały prześwit w płaszczu. Ostroga asymetryczna.
stan zachowania 3+/3+/3+

9 000 zł