Aukcja Militariów / 1 April 2023

74. Szabla szeregowych broni jezdnych, Polska, wz 1921

Past auctionsAukcja MilitariówSzabla szeregowych broni jezdnych, Polska, wz 1921
74

Szabla szeregowych broni jezdnych, Polska, wz 1921

dł. szabli w pochwie 983 mm, dł. szabli 933 mm, dł. głowni 795 mm, szer. głowni u nasady 34 m, gr. grzbietu u nasady 5 mm, masa szabli 939 g, masa szabli w pochwie 1525 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa. Jelec krzyżowo-kabłąkowy z wąsami. Trzon rękojeści z litego drewna, z jedenastoma poprzecznymi karbami. Długi kapturek sięgający jelca, dołem mocowany wystającym sztyftem w otworze w tylnym ramieniu, górą śrubą wraz z kabłąkiem do trzpienia głowni. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o umiarkowanej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną bruzdę przygrzbietową, sięgającą długiego, obosiecznego pióra. Sztych asymetryczny, przygrzbietowy. Na zewnętrznym progu bita sygnatura producenta „Arma/Warszawa”, na grzbiecie znak odbioru i numerator wojskowy. P o c h w a stalowa, z szyją mocowaną w płaszczu dwoma nitami. Jedna ryfka z ruchomym koluszkiem, ostroga asymetryczna.
stan zachowania 3/3/3

14 000 zł