Aukcja Militariów / 1 April 2023

91. Szabla oficera kawalerii, Austria, wz 1861

Past auctionsAukcja MilitariówSzabla oficera kawalerii, Austria, wz 1861
91

Szabla oficera kawalerii, Austria, wz 1861

dł. szabli w pochwie 955 mm, dł. szabli 938 mm, dł. głowni 805 mm, szer. głowni u nasady 26 mm, gr. grzbietu u nasady 7 mm, masa szabli 545 g, masa szabli w pochwie 875 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa, niklowana. Jelec koszowy, ażurowy, perforowany symetrycznie, zdobiony rytowanym motywem roślinnym. Tylna część kosza z dwiema szczelinami na temblak i zwiniętą ku głowni walcową końcówką. Trzon drewniany, poprzecznie karbowany, owinięty imitacją skóry jaszczura i opleciony filigranem mosiężnym. Kapturek długi, z policzkami, mocowany wraz z trzonem w pierścieniu u jelca. Od góry nitowany trzpieniem. G ł o w n i a stalowa, polerowana, niklowana, o umiarkowanej krzywiźnie, profilowana w jedną bruzdę na zewnętrznym płazie. Długie, obosiecznie pióro z ością po obu stronach. Na zewnętrznym progu napis "NT STR T BERNY". P o c h w a stalowa, polerowana, niklowana, z dwiema ryfkami - górna z poziomym zaczepem od strony wewnętrznej, dolna z nieruchomym koluszkiem na grzbiecie. Kanelowana szyjka mocowana w płaszczu pochwy na wcisk. Pochwa zakończona asymetryczną ostrogą. Kilka wgnieceń w płaszczu.
stan zachowania 4/5/3

4 400 zł