Aukcja Świąteczna / 2 December 2023

61. Stanisław Emil Czapek | Przerwa podczas balu, Goldscheider, l. 1900–1911

Past auctionsAukcja ŚwiątecznaPrzerwa podczas balu, Goldscheider, l. 1900–1911
61

Stanisław Emil Czapek (1874 Jiczyn-po 1921)

Przerwa podczas balu, Goldscheider, l. 1900–1911

alabaster, częściowo barwiony, sygnowany na odwrocie „Podola”, z tyłu na podstawie numer modelu „4684”/monogram wiązany „JR”/”25”, na spodzie okrągła, mosiężna tabliczka ze znakiem wytwórni i napisem „Friedrich Goldscheider/Paris/Leipzig/Vienna”; wys. całk. 30 cm; stan zachowania: drobny ubytek przy falbanie

Stanisław Emil Czapek (1874 – po 1921)
Kształcił się w Lwowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz w akademii wiedeńskiej. Przez długi czas był pierwszym rzeźbiarzem w manufakturze Friedricha Goldscheidera w Wiedniu. Około 1912 r. powrócił do Polski, gdzie został dyrektorem fabryki fajansu w Pacykowie.

8 000 zł