Art and Jewellery Auction / 7 December 2019

34. Kufel

Past auctionsArt and Jewellery AuctionKufel
34
Kufel - 1Kufel - 2Kufel - 3Kufel - 4

Kufel

Johann Meinertz, Gdańsk, 1689-1699

srebro kute, repusowane, rytowane, odlewane, cyzelowane, częściowo złocone; m. 1235 g; znaki złotnicze: znak złotnika, cecha miejska z lat 1689-1699wys. 21 cm, śred. podstawy 17,5 cm

Stopa okrągła w kształcie ćwierćwałka dekorowanego motywem liści akantu, z płaską kryzą przy dolnej krawędzi. Korpus pokryty repusowaną dekoracją w postaci scen alegorycznych parkowych. Pokrywa płaska, z ćwierćwałkiem zdobionym liśćmi akantu. W części centralnej osadzony saksońsko- -weimarski talar z 1580 roku. Uchwyt wolutowy, utworzony z form małżowinowych. Stan zachowania bardzo dobry.
Literatura:
A. Frąckowska, Srebrne kufle gdańskie XVII i XVIII wieku, Warszawa 2013, s. 231
M. Gradowski, A. Kasprzak, Złotnicy polscy na ziemiach północnej Polski, Warszawa 2002, cz. 1, s. 114, G. 477
M. Gradowski, Znaki na srebrze, Warszawa 1994, s. 75, nr 6

65 000 zł