Works on Paper / 27 January 2018

18. Julian Fałat | Portret mężczyzny w kapeluszu

Past auctionsWorks on PaperPortret mężczyzny w kapeluszu
Portret mężczyzny w kapeluszu

Julian Fałat (1853 Tuligłowy - 1929 Bystra)

Portret mężczyzny w kapeluszu

akwarela, papier, 53 × 42 cm
sygn. l. d.: Jfałat

„Julian Fałat był człowiekiem przyjacielskim i otwartym, łatwo nawiązywał kontakty (…) Nie stronił od zawierania znajomości ze zwykłymi ludźmi, swoimi dalszymi i bliższymi sąsiadami. Dowodem serdecznych stosunków i zażyłości artysty z poszczególnymi osobami są licznie reprezentowane w jego spuściźnie portrety. Mają one różny wyraz i formę. Zdecydowana większość wykonana w technice akwarelowej. Jedne z nich są bardzo oficjalne, inne mają charakter dokumentacyjny. Czasem malowane były na pamiątkę spotkania, w podziękowaniu za jakąś przysługę czy okazaną pomoc.”
Julian Fałat – życiorys pędzlem malowany, red. I. Purzycka, Bielsko-Biała 2017, s. 55
„Sztuka portretowa Juliana Fałata to wyraz trafnego charakteryzowania ludzkich postaci. W większości wykonane w technice akwarelowej znakomicie wykorzystują specyficzne cechy tego medium, gdzie raz położone plamy barwne, płynnie rozlewające się po papierowym podłożu, przenikają poszczególne płaszczyzny i nadają ostateczne kształty portretowanym postaciom. Obok dyferencyjnych zestawień kolorystycznych istotnym czynnikiem modelującym poszczególne twarze i sylwetki jest światło, raz rozproszone, eteryczne i delikatne, innym razem ostre, silnie skontrastowane.”
Julian Fałat – życiorys pędzlem malowany, red. I. Purzycka, Bielsko-Biała 2017, s. 70