olej, płótno, 46 × 66 cm
sygn. i dat. p. d.: Pankiewicz/Paris 23
na krośnie pieczęć składu materiałów malarskich Aleksandrowicza w Krakowie
Reprodukowany:
Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006 r., kat. 305 według planszy barwnej zamieszczonej w publikacji ?Sztuka polska?, Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza, 1927 r., zeszyt 1, s. 128
Kolekcja rodziny Oderfeldów (najprawdopodobniej zakup od ar
Obraz najprawdopodobniej pochodzi z kolekcji Stefana Oderfelda, syna Adama wielkiego entuzjasty i głównego mecenasa Pankiewicza. Adam Oderfeld (1856?1910) był znanym warszawskim adwokatem i miłośnikiem sztuki, a sukces zawodowy pozwolił mu na realizację pasji kolekcjonerskiej. Pierwsze prace Józefa Pankiewicza mecenas zakupił w 1895 roku. Były to portrety rodziny. W 1897 r. artysta namalował słynną "Dziewczynkę w czerwonej sukience", portret córki adwokata, Józi. Znajomość z Adamem Oderfeldem rozpoczęła ważny etap w życiu Pankiewicza. Liczne zamówienia zapewniły artyście byt materialny i możliwość podróżowania po Europie. Mecenas kupował dzieła Józefa Pankiewicza do śmierci, a jego pasję przejął syn Stefan (1892?1944), również adwokat. Był on od 1924 roku reprezentantem interesów artysty, wyszukiwał nabywców oraz zajmował się organizacją wystaw. Jego kolekcja dzieł Pankiewicza, częściowo odziedziczona po ojcu, liczyła około 50 obrazów i rysunków.