Aukcja Militariów / 1 April 2023

18. Jan Rosen | Rewia na placu Saskim przed wielkim księciem Konstantym w roku 1824

Past auctionsAukcja MilitariówRewia na placu Saskim przed wielkim księciem Konstantym w roku 1824

Jan Rosen (1854 Warszawa-1936 tamże)

Rewia na placu Saskim przed wielkim księciem Konstantym w roku 1824

olej, płótno; wym. 28,5 x 58,5 cm
sygn. p. d.: J. Rosen
stan zachowania: po konserwacji

Prezentowany na aukcji obraz jest szkicem do jednego z najbardziej znanych obrazów Jana Rosena, namalowanego w Monachium w latach 1886-1888. Wystawiony był w tamtejszym Glaspalast (Pałacu Kryształowym) i na specjalnej wystawie w TZSP w Warszawie w 1889 roku. W latach późniejszych był pokazywany na światowej wystawie w Paryżu oraz Poznaniu, Lwowie i Krakowie. Zakup pracy przez cara Aleksandra III do pałacu w Skierniewicach, skutkował rozwinięciem kariery artysty jako nadwornego malarza dworu petersburskiego. W czasie I wojny światowej obraz został wywieziony do Rosji, a następnie zwrócony na mocy Traktatu ryskiego w 1923 roku. W okresie międzywojennym eksponowano go w Sali Najwyższej Rady Wojennej Ministerstwa Spraw Wojennych. Budynek został zbombardowany przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Wówczas obraz spłonął lub zaginął.

0 zł