Fine Art Auction / 13 August 2016

91. Eugeniusz Eibisch | Portret Krystyny Kubaszewskiej, 1944 r.

Past auctionsFine Art AuctionPortret Krystyny Kubaszewskiej, 1944 r.
91
Portret Krystyny Kubaszewskiej, 1944 r.

Eugeniusz Eibisch (1896 Lublin - 1987 Warszawa)

olej, płótno, 82 × 65 cm
sygn. l. d.: Ebiche
Kolekcja rodziny Kubaszewskich.
Kolekcja prywatna, Polska

Portret młodej damy powstał w Krakowie w 1944 roku i przedstawia Krystynę Kubaszewską, wówczas osiemnastoletnią. Ukrywając się podczas okupacji hitlerowskiej w Krakowie, Eibisch uzyskiwał pomoc materialną od jednego z wielbicieli swego malarstwa, kolekcjonera Karola Zolicha, która umożliwiała mu kontynuację pracy twórczej. Rodzina Kubaszewskich przyjaźniła się ze sławnym kolekcjonerem i stąd też Eibisch znał młodą Krystynę, która po długich namowach i wobec sprzeciwu rodziny, zgodziła się pozować do obrazu. Praca nad portretem odbywała się w domu Zolichów, a kostiumu portretowanej użyczyła gospodyni domu. Powstał wówczas żywy w wyrazie portret, odznaczający się szlachetnym kunsztem malarskim.

44 000 zł