Aukcja Militariów / 1 April 2023

12. Artysta nieokreślony | Portret cara Mikołaja I

Past auctionsAukcja MilitariówPortret cara Mikołaja I

Artysta nieokreślony (XIX w.)

Portret cara Mikołaja I

olej, płótno; wym. 99 x 74 cm

Car Mikołaj I przedstawiony jest w mundurze generalskim z wstęgą Orderu
Św. Andrzeja w kolorze niebieskim i licznymi odznaczeniami. Kołnierz stojący
w kolorze czerwonym, haftowany w złote liście z ornamentem. Epolety złote,
charakterystyczne mankiety generalskie w trójząb.
Praca jest kopią portretu cara wykonanego w 1835 r. przez Franza Krügera.
Artysta ten studiował w berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, której, w późniejszych
latach, był profesorem. Portretował członków pruskiej rodziny panującej
i przedstawicieli rodzin książęcych. W 1835 r. namalował na zlecenie dworu
rosyjskiego portret cara Mikołaja I, umieszczony następnie w letniej rezydencji
w Carskim Siole. Artysta uzyskał pozwolenie na wykonanie replik portretu,
który był też kopiowany przez innych artystów. Jedną z takich kopii jest portret
przedstawiony na aukcji. Inna znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego
w Warszawie.

Praca jest kopią portretu cara wykonanego przez znanego, berlińskiego malarza Franza Krugera. Artysta studiował w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, której, w późniejszych latach, był profesorem. Portretował członków pruskiej rodziny panującej i przedstawicieli rodzin książęcych. W 1835 r. namalował na zlecenie dworu rosyjskiego portret cara Mikołaja I, umieszczony następnie w letniej rezydencji w Carskim Siole. Artysta uzyskał pozwolenie na wykonanie replik portretu, który był też kopiowany przez innych artystów. Jedną z takich kopii jest portret przedstawiony na aukcji. Inna znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

0 zł