Stasys. Pastele i Kolaże

Strona głównaWystawyStasys. Pastele i Kolaże
Stasys. Pastele i Kolaże

Stasys. Pastele i Kolaże

Data wystawy:
12 - 26 lutego 2016
Miejsce wystawy:
Galeria Sztuki Współczesnej Sopot
Opis:

Szanowni Państwo,

 

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na wystawę Stasys. Pastele i kolaże, prezentującą fragment twórczości jednego z najbardziej znanych na świecie, tworzących w Polsce, współczesnych artystów. Wśród prac, które pokazujemy na wystawie znalazły się charakterystyczne dla tego artysty pastele przedstawiające twarze, swoiste „mapy człowieczeństwa” i metaforyczne postaci wyjęte z absurdalnego świata według Stasysa. Pracom rysunkowym towarzyszy także zbiór wyjątkowych kolaży, będących dialogiem z największymi mistrzami. Artysta nie podchodzi do ich dzieł z pietyzmem, ale ze znamiennym dla siebie poczuciem humoru szuka w swoich pracach drugiego dna i zaskakującego wyjścia z nakreślonej przez Caravaggia, Van Gogha czy Leonarda rzeczywistości.

 

Stasys Eidrigevičius (ur. 1949 Medyniszki na Litwie)       

Od 1968 roku studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie, gdzie uzyskał dyplom w 1973 r. Jest autorem obrazów, plakatów, rysunków, ilustracji książkowych, exlibrisów, a także organizatorem happeningów oraz twórcą rzeźb, obiektów i instalacji. Mieszka i tworzy w Warszawie od 1980 roku.

Laureat m. in. „Paszportu” tygodnika „Polityka” z 1994 r. za całokształt twórczości, Złotego Medalu na Polskim Biennale Plakatu w Katowicach (1999), litewskiego Orderu Giedymina, narodowej litewskiej nagrody z dziedziny sztuki. W 2010 roku został wyróżniony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”  nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Prace Stasysa były eksponowane na ponad 100 wystawach i posiadają je muzea narodowe w Polsce, a także m.in. londyńskie British Museum, MoMA w Nowym Jorku, waszyngtońskie National Library, Creation Gallery w Tokio i Muzea Watykańskie. W 1994 roku Andrzej Papuziński stworzył film „Siedem misteriów według Stasysa (Kamień, Wahadło, Pragnienie, Głód, Labirynt, Nadzieja, Wyzwolenie)”.

Czytaj więcej
Pliki do pobrania
Zapytaj o ofertę
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Lista obiektów
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Cena:
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się