Auguste Rodin. Rzeźba i Grafika

Strona głównaWystawyAuguste Rodin. Rzeźba i Grafika
Auguste Rodin. Rzeźba i Grafika

Auguste Rodin. Rzeźba i Grafika

Data wystawy:
19 sierpnia - 10 września 2016
Wernisaż:
19 sierpnia 2016, godz. 19.00
Miejsce wystawy:
Galeria Sztuki Nowoczesnej w Sopocie ul. Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Szanowni Państwo,

 

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkową wystawę rzeźb Augusta Rodina (1840 - 1917), uznawanego za jednego z najważniejszych twórców XIX wieku i prekursora rzeźby współczesnej. Rodin wypracował indywidualny i niezwykle oryginalny styl. Charakteryzuje się on nowatorskim podejściem do formy i tematu oraz niezwykłą umiejętnością oddania emocji i ruchu. Głównym tematem rzeźb Rodina jest człowiek, przedstawiony w sposób dynamiczny, w całym bogactwie przeżyć duchowych. Stosowanie przez artystę zróżnicowanej faktury, światłocieniowego modelunku, zacierającego ostrość konturów i wywołującego wrażenie ruchu, dało według krytyków, początek rzeźbie impresjonistycznej.

W naszej sopockiej galerii zaprezentujemy 9 rzeźb odlanych z brązu w 1998 roku przez renomowaną nowojorską odlewnię Elliot Gantz’a. Wśród nich znajdą się sztandarowe dzieła Rodina, jak Myśliciel, Wieczny Idol, Wieczna wiosna, Ewa – wszystkie zaprojektowane do nigdy nieukończonych monumentalnych Wrót Piekieł, które miały być symboliczną wizją zainspirowaną Boską Komedią Dantego. Nasza wystawa będzie okazją do podziwiania kunsztu rzeźbiarskiego Augusta Rodina, a także zakupu jego dzieła, które bardzo rzadko pojawiają się na rodzimym rynku sztuki.

Poza świetnymi rzeźbami Mistrza na wystawie zaprezentujemy także 30 plansz z niezwykle rzadkiej teki Les Dessins de Auguste Rodin z heliograwiurami wykonanymi przez Maison Goupil w 1897 roku. Artysta przekazał wydawcy ponad 1500 rysunków, spośród których wybrano 142 tworząc ekskluzywną tekę w limitowanej liczbie 125 egzemplarzy. Rysunki Augusta Rodina wydane przez Goupila ilustrowały głównie motywy zaczerpnięte z Boskiej Komedii Dantego, która była ulubionym źródłem inspiracji rzeźbiarza.

 

Auguste Rodin (1840, Paryż – 1917, Meudon)

Francuski rzeźbiarz, rysownik i grafik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu i impresjonizmu w sztukach plastycznych. Pierwsze kroki stawiał jako malarz i rysownik pod opieką Horace Lecoq de Boisbaudrana w Paryskiej École Impériale Spéciale de Dessin et de Mathématiques. Trzykrotnie nie zdał egzaminów by studiować rzeźbę w  École des Beaux-Arts i od tej pory nauka Rodina odbywała się poza środowiskiem akademickim. Fachu rzeźbiarza uczył się od Antoine Louis Barye’a i Albert Ernest Carrier-Belleuse’a. Od 1873 roku tworzył w Brukseli, a jego prace wystawiane były na Wystawach Światowych (w Londynie, Wiedniu i Filadelfii). Po siedmiu latach pracy w Belgii wrócił do Paryża. Lata 1880-1899 to czas powstawania największych cykli rzeźbiarskich inspirowanych m.in. Boską Komedią, Biblią czy mitologią, a także postaciami historycznymi – wtedy powstały najsłynniejsze prace: Mieszczanie z Calais i Pocałunek. W 1900 roku podczas paryskiej Wystawy Światowej, Auguste Rodin miał swoją pierwszą indywidualną wystawę we Francji, w specjalnie na tą okazję wybudowanym pawilonie. Rząd francuski przyznał mu w 1910 r. order Wielkiego Oficera Legii Honorowej – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo. Przed śmiercią Rodin przekazał kolekcję swoich rzeźb państwu, by to w jego dawnej rezydencji Hôtel Biron w Meudon pod Paryżem stworzyć muzeum (otwarte w 1919 r.). 

Czytaj więcej
Pliki do pobrania
Kontakt
Katarzyna Dąbrowska, Dorota Kulawczuk-Szostek, Dilan Abdulla, tel. 58 551 22 89; fax 58 341 54 56, e
Zapytaj o ofertę
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Lista obiektów
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Cena:
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się