Wystawa Andrzeja Dudzińskiego

Strona głównaWystawyWystawa Andrzeja Dudzińskiego
Wystawa Andrzeja Dudzińskiego

Wystawa Andrzeja Dudzińskiego

Data wystawy:
30 sierpnia - 14 września 2019
Wernisaż:
30 sierpnia, godz. 18.00
Miejsce wystawy:
Galeria w Sopocie Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do zapoznania się z katalogiem i odwiedzenia wystawy prac Andrzeja Dudzińskiego – malarza, grafika, satyryka, fotografa, twórcy postaci Dudiego i Pokraka. Pochodzącego z Sopotu "obywatela świata" wszyscy znają, ale, być może nie wiedzą, jak różnorodna jest jego twórczość.

Nasza wystawa wpisuje się w cykl wydarzeń zorganizowanych w 2019 roku wokół jubileuszu 50. lecia pracy artystycznej autora. Prezentowane dzieła to klasyka twórczości Dudzińskiego – przede wszystkim duży zbiór ilustracji, publikowanych na łamach takich czasopism jak: Szpilki, Tygodnik Powszechny oraz Time, Newsweek, The Washington Post Magazine i Harpers. Nie zabraknie także kultowych bohaterów jego dzieł: Dudiego, rozczochranego ptaka, komentującego PRL-owską rzeczywistość na łamach Szpilek, oraz Pokraka, kulki na pajęczych nóżkach, dziecinnego gryzmoła, łobuza grasującego po papierze czy płótnie, grającego wszystkim na nosie, który – rysowany lewą ręką – wyrażał wszystko co negatywne.

Oryginalny styl Dudzińskiego, rozpoznawalny nawet w Nowym Jorku, nie daje się łatwo zaklasyfikować – i dobrze! Potrafi być ironiczny, poetycki, a nawet psychodeliczny, ale chyba najważniejszą jego cechą jest fantastyczne wyczucie koloru i niepokorność wobec tradycji. W monografii artysty odnajdujemy krótkie podsumowanie autora:

Wszystkie moje dotychczasowe twórcze usiłowania polegały na "odrywaniu się" od tradycji i szukaniu sobie miejsca poza wspólnym zbiorem. Po powrocie z Hiszpanii i Włoch uświadomiłem sobie, że nie ma sensu uciekać, i ta myśl wydała mi się kojąca. Od początku wszystko, co robiłem, wypływało z wewnętrznej potrzeby, powodowane bliżej niesprecyzowanymi impulsami. (...) Maluję, rysuję i fotografuję to, co sam chciałbym zobaczyć.

Zapraszamy Państwa do wspólnego oglądania!

Czytaj więcej
Pliki do pobrania
Kontakt
Katarzyna Dąbrowska, modern@sda.pl i tel. 58 551 22 89, 603 890 001
Zapytaj o ofertę
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Lista obiektów
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Cena:
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się