Marek Radke / XX

Strona głównaWystawyMarek Radke / XX
Marek Radke / XX

Marek Radke / XX

Data wystawy:
7 - 28 listopada 2015
Miejsce wystawy:
Galeria Sztuki Nowoczesnej w Sopocie Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na wystawę malarstwa wyjątkowego artysty – Marka Radke. Artysta wyemigrował z Polski w okresie stanu wojennego, osiadł ostatecznie w Niemczech, gdzie kontynuował działalność artystyczną w dziedzinie malarstwa i instalacji. W 1988 roku otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie Europapreis fűr Malerei w Ostendzie. Od tego czasu nieprzerwanie wystawia swoje prace w galeriach na całym świecie. Zaprezentowane prace powstały w dwóch ostatnich dekadach 20. wieku, stąd tytuł naszej wystawy - XX. Poza obrazami z cyklu „Stan wojenny” są to abstrakcyjne kompozycje malowane z niezwykłym wyczuciem kolorystycznym. Krytycy łączą niekiedy jego twórczość z konstruktywizmem, zastrzegając, że jest on swobodniejszy w charakterze, nie tak surowo analityczny lecz emocjonalny.

Tak o twórczości Marka Radke pisała dr Bożena Kowalska:

Podstawową cechą, a jednocześnie głównym walorem twórczości Marka Radke jest duża wrażliwość kolorystyczna, połączona w trudny do rozdzielenia sposób z subtelną, nieśmiałą poetyką. Dawniej nosiła ona znamiona zafascynowania dziecięcą wyobraźnią. Stąd tak intensywne zauroczenie twórcy – w drugiej połowie lat siedemdziesiątych – sposobem obrazowania Tadeusza Makowskiego. Stąd także w czasie stanu wojennego, cykl małych metaforycznych obrazków z ptakami, noszących te same znamiona naiwnej symboliki, obrazów zawierających treści publicystyczne, a przecie intymnych. (...) Jednak rodzaj wypowiedzi przedstawiającej, jakkolwiek byłaby ona metaforycznie wieloznaczna, nie mógł sprostać potrzebom artysty, ani znalezienia właściwego wyrazu dla jego poetyckiego przesłania, ani też osiągnięcia tak dużej subtelności kolorystycznych rozwiązań. To przecież właśnie barwne orkiestracje miały się stać głównymi problemami jego obrazów i najtrafniejszymi środkami przekazu doznań, wzruszeń i myśli.

 (...) tworzy artysta wyłącznie obrazy bezprzedmiotowe o rozległych, pustych powierzchniach rozwibrowanych kolorem i fakturą. Są one przestrzenne, pełne powietrza i światła. W płótnach tych utracił twórca swoją pierwotną nieśmiałość. Są skupione, ale komponowane z rozmachem. Sprowadzone do syntezy, ascetyczne – przecina je niekiedy jedna tylko kreska, budują dwa lub trzy odmienne kolorystycznie od tła elementy. Dzięki tym, dyskretnym zakłóceniom jednobarwnej przestrzeni, mimo, że pełne ciszy, obrazy te mają w sobie silnie wyczuwalne napięcie kontemplacji; prawie modlitewne. (...) Szczególna poetyka obrazów Radke wydaje się pokrewna medytacyjnym przestrzeniom spotykanym w malarstwie tantrycznym albo tym, które odnajdujemy w płótnach Marka Rothko. Można ją określić jako poetykę nieuleczalnej, słowiańskiej nostalgii.

Czytaj więcej
Pliki do pobrania
Kontakt
Katarzyna Dąbrowska, Dorota Kulawczuk, Dilan Abdulla, tel. 58 551 22 89; 603 890 001, modern@sda.pl
Zapytaj o ofertę
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Lista obiektów
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Cena:
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się