Aukcja Prac na Papierze

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na Papierze
aukcja-prac-na-papierze

Aukcja Prac na Papierze

Data aukcji:
25 czerwca 2016
Miejsce aukcji:
Galeria Sztuki Dawnej w Sopocie ul. Boh Monte Cassino 43
Opis:

Na rozpoczęcie wakacyjnego sezonu w Trójmieście, Sopocki Dom Aukcyjny proponuje kolejną już odsłonę Aukcji Prac na Papierze. Dziełem promującym 5. edycję aukcji jest wibrująca energią i kolorem praca Zofii Stryjeńskiej Na góralską nutę, zajmująca w katalogu miejsce 28. z ceną wywoławczą w wysokości 19 000 zł. Zaraz za nią w ofercie znajduje się utrzymana w konwencji stimmungowego malarstwa akwarela Juliana Fałata Polesie datowana na 1916 r. Zawarta na odwrociu pracy dedykacja informuje, iż jest to pamiątka dla Karola Lubomirskiego, przywołująca wspomnienie wspólnych wędrówek podczas pobytu malarza  w poleskich włościach (poz. 29., cena wywoławcza 58 000 zł). W katalogu znalazła się także wykonana pastelem praca Teodora Axentowicza przedstawiająca jeden z ulubionych motywów artysty: symboliczne przedstawienie Młodości i Starości, implikujące wątki wanitatywne (poz. 4, cena wywoławcza: 30 000 zł). Niezwykłej urody jest również bukiet tulipanów Józefa Pankiewicza, wykonany techniką akwareli, w którym bardzo sugestywnie i niemal namacalnie oddany został ciężar rozwiniętych już kielichów kwiatów, pod którymi chylą się kruche łodygi. Praca utrzymana jest w jasnej, przyjemnej dla oka kolorystyce (poz. 2, cena wywoławcza: 13 000 zł). Dla wielbicieli twórczości  Mai Berezowskiej godny odnotowania będzie fakt wystawienia do sprzedaży dwóch erotyków artystki zatytułowanych: Miłość i przyjaźń, czyli szczęście doskonałe oraz Telimena i mrówki (poz. 67 i 68,  ceny wywoławcze: 2 200 zł). W katalogu nie zabrakło prac o tematyce marynistycznej autorstwa czołowych przedstawicieli gatunku: Mariana Mokwy (Na brzegu, poz. 115, cena wywoławcza: 4 000 zł), Zbigniewa Litwina (Łodzie na plaży, 1968 r., poz. 117, cena wywoławcza: 3 800 zł) i Henryka Baranowskiego (Oksywie, 1976 r., poz. 118, cena wywoławcza: 3 200 zł). Wszystkie wyważone kompozycyjnie, malarskie akwarele. Interesujący jest także rysunek wykonany przez Józefa Mehoffera techniką szrafowania, ukazujące artystę Stanisława Schwarca i Wandę Lataczową przy pianinie  (Duet przy pianinie, 1941 r., poz. 22, cena wywoławcza: 1 300 zł). Inne ujęcie uwieczniające ten sam moment znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Miłośnikom komiksu prasowego i utworów o podłożu satyrycznym z pewnością przypadną do gustu prace Zbigniewa Lengrena, w tym projekt do Przygód Profesora Filutka (poz. 148, cena wywoławcza: 300 zł),  jak i rysunki Szymona Kobylińskiego (Złocony alabaster,1966 r., poz. 146, cena wywoławcza: 1 100 zł). Jan Matejko, Jacek Malczewski, Wlastimil Hofman, Stanisław Witkiewicz, Zygmunt Menkes, Leon Wyczółkowski, Adam Setkowicz, Wojciech Weiss, Nikifor Krynicki, Jerzy Duda-Gracz, Maria Jarema to tylko niektóre z całej plejady nazwisk, z którymi zetkną się licytujący na aukcji w ostatnią sobotę czerwca. Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza wszystkich  zainteresowanych do odwiedzin galerii  i zapoznania się z pełną ofertą.

Kontakt
Małgorzata Kudelska: sopot@sda.pl, 58 550 16 05, Anna Masztalerz: anna.masztalerz@sda.pl, 691 963 06
Zapytaj o ofertę
Sprzedane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok: