Aukcja Prac na Papierze

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na Papierze
Aukcja Prac na Papierze

Aukcja Prac na Papierze

Data aukcji:
11 lipca 2015
Miejsce aukcji:
Galeria Sztuki Dawnej Sopot
Opis:

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkową lipcową Aukcję Prac na Papierze. Wśród zgromadzonych 154 rysunków, akwarel i grafik warto zwrócić uwagę m. in. na dwustronny Szkic Jacka Malczewskiego w cenie wywoławczej 900 zł (poz. 1). Nie jest to jedyna praca tego wybitnego artysty - w naszym aukcyjnym katalogu znalazła się również unikatowa Autokarykatura (poz. 12) oraz przepiękny rysunek z przedstawieniem Anioła (poz. 6). Na uwagę zasługuje również wyjątkowa akwaforta Józefa Mehoffera prezentująca utrzymany w secesyjnej stylistyce Portret żony artysty – Jadwigi z Jankowskich (poz. 5). Do klasyki polskiej sztuki można niewątpliwie zaliczyć szkice Juliusza Kossaka (poz. 4), Piotra Michałowskiego (poz. 2) oraz Jana Matejki (poz. 3), które również znalazły się w na liście naszych aukcyjnych mistrzów. Do wybitnych dzieł z pewnością należy unikatowy, wielokrotnie wystawiany i reprodukowany rysunek Kobiety w chustce (poz. 14) Eugeniusza Zaka czy symboliczna akwarela Teodora Axentowicza Starość i młodość (poz. 7). Nie może umknąć Państwa uwadze pochodząca z 1913 roku akwarela z Głową araba Mariana Mokwy (poz. 40).

W naszej ofercie aukcyjnej pojawiła się wyjątkowa kolekcja 12 prac rodziny znakomitego kolorysty Eustachego Wasilkowskiego. Przyjaciel Jana Cybisa i Haliny Rudzkiej-Cybisowej zgromadził niezwykle interesujący zbiór prac zarówno wcześniejszych mistrzów jak akwarelę Józefa Pankiewicza Tulipany (poz. 8) czy ową autokarykaturę Jacka Malczewskiego Kłaniam się nisko (poz. 12). Prawdziwym unikatem na rynku sztuki jest rysunek z tej kolekcji Witkacego z przedstawieniem Żołnierzyka (poz. 19). Ciekawostką jest to, że rysunek powstał kiedy ten wybitny artysta miał raptem cztery lata! Aukcyjną ofertę dopełniają między innymi prace Mai Berezowskiej (poz. 77-79) utrzymane w charakterystycznym stylu dla artystki czy rysunki Nikifora (poz. 18, 89, 90). Szczególną uwagę warto zwrócić na prace artystów współczesnych: geometryczne Trzy kompozycje Henryka Stażewskiego (poz. 153), Erotyk Kazimierza Mikulskiego (poz. 152), iluzjonistyczna grafika Wojciecha Fangora (poz. 154), czy rysunek aktu Dorota Franciszka Starowieyskiego (poz. 151) w bardzo niskiej cenie wywoławczej 900 zł.

Kontakt
Małgorzata Kudelska: sopot@sda.pl, 58 550 16 05, 603 287 002, Anna Masztalerz: anna.masztalerz@sda.p
Zapytaj o ofertę
Sprzedane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok: