Aukcja Prac na Papierze

Strona głównaAukcje archiwalne Aukcja Prac na Papierze
aukcja-prac-na-papierze

Aukcja Prac na Papierze

Data aukcji:
28 października 2017
Miejsce aukcji:
Galeria Sztuki Dawnej Sopot
Opis:

28 października br. Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza na ostatnią w tym roku Aukcję Prac na Papierze. Dla klientów została przygotowana oferta, w której zebranych zostało 176 obiektów, wśród których szczególne miejsce zajmują portrety. W tym gratka dla kolekcjonerów prac Witkacego – pod młotek pójdą dwa unikatowe wizerunki kobiece, przedstawiające małżonkę ministra spraw zagranicznych RP oraz żonę lekarza i hipnotyzera.

Przenikliwe, głębokie spojrzenie ujęte w oprawkę oczu o migdałowym wykroju, utkwionych kiedyś bez skrępowania i z pewną nutą wyzwania wprost na Witkacego, obecnie mierzy ze ściany klientów Sopockiego Domu Aukcyjnego. Okładkowa piękność o surowym wyrazie to Janina Czerbakowa, żona Adama Czerbaka, zakopiańskiego lekarza i publicysty, który w wolnym czasie urządzał seanse spirytystyczne oraz interesował się hipnotyzerstwem (poz. 5, cena wywoławcza: 64 000 zł). Praca była w posiadaniu prof. Janusza Jeljaszewicza, mikrobiologa i kolekcjonera prac Witkacego. Wizerunek drugiej damy, który został sporządzony przez Firmę Portretową, przedstawia Jadwigę Beckową, żonę ministra spraw zagranicznych, Józefa Becka (poz. 8, cena wywoławcza: 48 000 zł). Ministrowa była rozmiłowana w eleganckich, efektownych kapeluszach, co też zostało odzwierciedlone na pastelu. Była także spokrewniona z Ferdynandem Rabowskim, z którym Witkacy urządzał wędrówki w górach. Portret Beckowej jest tym większym rarytasem, gdyż nie był jeszcze nigdzie publikowany. Oba wizerunki posiadają ekspertyzę spisaną przez dr Annę Żakiewicz, badaczkę twórczości Witkacego. W gatunku portretu na uwagę zasługuje również wykonany sangwiną portret Carlotty Bologny autorstwa Romana Kramsztyka (poz. 6, cena wywoławcza: 5 500 zł). Carlotta, aktorka i malarka włoskiego pochodzenia sportretowana została swobodną, plastyczną kreską jako młoda dziewczyna w aureoli loków. Artystka była kilkakrotnie portretowana przez Kramsztyka.

Z oferty warto również wyszczególnić otwierającą katalog akwarelę Juliusza Kossaka w bardzo atrakcyjnej cenie wywoławczej w wysokości 11 000 zł. Artysta został okrzyknięty przez ówczesną krytykę „malarzem koni” nie bez powodu. Zainteresowanie tematyką konną rozwinęło się u Juliusza już na początki drogi artystycznej, podczas pobytu w majątkach szlacheckich rodu Dzieduszyckich,

z którymi nawiązał przyjaźń i którzy objęli niejako patronat nad malarzem. Tam mógł swobodnie studiować rasowe konie i podpatrywać stajennych przy pracy. Wśród akwarel przykuwa uwagę także praca Leona Wyczółkowskiego, przedstawiającą panoramę Krakowa od strony wzgórza wawelskiego (poz. 7, cena wywoławcza: 59 000 zł). Praca ta jest przykładem dążeń artysty do oddania wzorem impresjonistów subtelnych wrażeń barwnych. Zabytkowa architektura Krakowa stanowiła niewyczerpane źródło inspiracji i temat eksperymentów formalnych dla Wyczółkowskiego, który z tym miastem związał się na ponad 30 lat.

 Wśród sztuki nowszej na pierwszy plan wysuwa się malowane tuszem i gwaszem przedstawienie Piety Andrzeja Wróblewskiego jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wybitnych artystów sztuki powojennej (poz. 108, cena wywoławcza: 22 000 zł). Obojętnie nie można przejść także obok dwóch prac Jana Berdyszaka, które przykuwają uwagę żywą kolorystyką w odcieniach pomarańczy i szarości oraz jasnymi podziałami strukturalnymi w kompozycji (poz. 133 i 134, obie z cenami wywoławczymi w wysokości 18 000 zł). 

Czytaj więcej
Kontakt
Anna Masztalerz: anna.masztalerz@sda.pl, 691 963 069, Małgorzata Kudelska: sopot@sda.pl, 58 550 16
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Wylicytowane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się