Aukcja Fotografii - Wojciech i Maciej Plewińscy

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Fotografii - Wojciech i Maciej Plewińscy
aukcja-fotografii-wojciech-i-maciej-plewinscy

Aukcja Fotografii - Wojciech i Maciej Plewińscy

Data aukcji:
21 czerwca 2014
Miejsce aukcji:
Galeria Sztuki Współczesnej Sopot
Opis:

Sopocki Dom Aukcyjny ma przyjemność zaprosić na wyjątkową aukcję fotografii Wojciecha i Macieja Plewińskich, która odbędzie się 21 czerwca 2014 r., o godzinie 17, w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego przy ul. Bohaterów Monte Cassino 43 w Sopocie. Z pracami będzie można zapoznać się na wystawie przedaukcyjnej, która otwarta zostanie 7 czerwca oraz w katalogu dedykowanym tej aukcji. 

 

Fotografie duetu Plewińskich już po raz drugi goszczą na ścianach Sopockiego Domu Aukcyjnego, wcześniej można je było podziwiać w naszym warszawskim oddziale. Ojciec i syn zabierają nas w podróż przez czas i przestrzeń, do niedostrzegalnych miejsc na mapie Europy i do znanych osób zamkniętych w kadrach obu fotografów. Prezentowany na wystawie i aukcji wybór fotografii obu artystów to przeszło 60 lat pracy i zaledwie niewielki ułamek twórczości znajdujący się w ich rodzinnych zbiorach. 

 

Wojciech Plewiński (ur. 1928), inżynier architekt, zamienił swój wyuczony zawód na fotografię. Jego zdjęcia pojawiały się przez lata na łamach Tygodnika Powszechnego i w publikacjach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najważniejsza jednak w jego karierze była współpraca z tygodnikiem „Przekrój” dla którego w latach 1957-1996 przygotował setki zdjęć portretowych, reklamowych, zdjęć mody oraz co najbardziej charakterystyczne dla jego twórczości – przygotował około pięciuset okładek dla tego pisma, na których swoją karierę rozpoczynały najpiękniejsze aktorki lat 50, 60 i 70 (m.in. Beata Tyszkiewicz, Anna Seniuk, Anna Dymna). Wojciech Plewiński miał doskonałe oko do pięknych kobiet i potrafił na fotografiach oddać z nich wszystko co najbardziej pociągające i kuszące, nie epatując przy tym tanim erotyzmem. 

 

Na aukcji będzie można wylicytować 9 oryginalnych zdjęć okładek Przekrojowych, na których odwrociach znajdują się jeszcze zapiski redaktorów i grafików składających czasopismo. Poza pięknymi kobietami i znanymi postaciami ze świata kultury, takimi jak Wisława Szymborska, Piotr Skrzynecki czy Leopold Tyrmand, Plewiński poświęcił dużą część swojej twórczości teatrowi. Jego fotografie spektaklów i prób w krakowskich teatrach Starym, Rapsodycznym i Słowackiego porównywane są do prac mistrza gatunku – Edwarda Hartwiga. 

 

Wybór fotografii Wojciecha Plewińskiego na aukcji zamykają cykle Italia 1957, Paryż 1961 oraz Operation Sail ’74 – odwołujące się do kolejnej pasji Wojciecha – podróży. Uchwycone na fotografiach chwile czy to z podróży po Włoszech, Francji czy to z rejsu Darem Pomorza nie są pocztówkowymi widokami, ale dokumentem pokazującym rzeczywistość tamtych czasów i tamtych miejsc. 

 

Maciej Plewiński grafik i fotograf, miłość do aparatu zaszczepił mu ojciec już w dzieciństwie. Wielokrotnie jako chłopiec pomagał na planie zdjęciowym, by w końcu sam zacząć fotografować. Jego prace, choć zupełnie inne od strony formalnej, bardziej abstrakcyjne, prowadzą swoisty dialog z pracami ojca. Te same postaci, podobne sceny po 50 latach mówią innym głosem – głosem XXI wieku. Porzucenie tradycyjnej formy na rzecz powidoków, odbić i gry światłem daje niesamowite efekty wizualne, dużo bardziej malarskie i umowne.

 

Prace Macieja Plewińskiego wystawione na aukcję to głownie niezakończony jeszcze cykl „Notatek z podróży w czasie”, jednakże na ścianach Sopockiego Domu Aukcyjnego będzie można obejrzeć także portrety jego autorstwa m.in. Sławomira Mrożka, Magdaleny Abakanowicz i Milesa Davisa. 

 

Wszystkie prace oferowane na aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego są sygnowane przez artystów, podpisem i pieczęcią z datą wykonania zdjęcia, datą wykonania odbitki oraz jej numerem. Wszystkie prace Wojciecha Plewińskiego i część prac Macieja wykonana jest w technice czarno-białej fotografii srebrowej na papierze barytowym.  

 

 
Czytaj więcej
Kontakt
Dorota Kulawczuk, Dilan Abdulla, tel. 58 551 22 89, e-mail: modern@sda.pl
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Wylicytowane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się