Aukcja Dzieł Sztuki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł Sztuki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
aukcja-dziel-sztuki-z-kolekcji-anny-i-piotra-dmochowskich

Aukcja Dzieł Sztuki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

Data aukcji:
2 maja 2016
Miejsce aukcji:
Galeria Sztuki Nowoczesnej w Sopocie ul. Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkową aukcję, na której wystawione zostaną dzieła sztuki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Piotr Dmochowski jest profesorem prawa na paryskim uniwersytecie, marszandem i propagatorem twórczości Zdzisława Beksińskiego. Wspólnie z żoną Anną od lat 80. zbierali prace artystów „ekspresywnych”, wyrażające silne uczucia, często surrealistyczne w klimacie, świetne warsztatowo. Wśród oferowanych na aukcji dzieł znaleźć można cztery obrazy Zdzisława Beksińskiego, a także wielkoformatowe dzieła Franciszka Starowieyskiego – Salome, w rzadko stosowanej przez niego technice olejnej oraz znakomity pastel, powstały w 1978 roku podczas pobytu artysty w Nowym Jorku. Obok obrazów klasyków sztuki współczesnej, jak Józef Szajna, czy Stasys Eidrigevičius licytowane będą prace artystów mniej znanych w Polsce, choć odnoszących sukcesy za granicą, jak Gabriela Morawetz, Hanna Zawa Cywińska, czy Bogdan Korczowski. Uwagę przykuwają prace Henryka Cześnika oraz ogromne płótna Józefa Walczaka. Ciekawostką na aukcji jest wczesna praca Normana Leto, z czasów gdy podpisywał się jeszcze jako Łukasz Banach i tworzył prace inspirowane Beksińskim (które w większości zniszczył w 2001 roku).     
Pasję kolekcjonerską Dmochowskich zapoczątkowało zetknięcie ze sztuką Beksińskiego i wywołany nią absolutny zachwyt. W 1983 roku Pan Piotr rozpoczął promocję twórczości Beksińskiego za granicą, poświęcając swój czas, energię i pieniądze, organizując m.in. wystawy w Paryżu i Antwerpii, oraz w Cannes, tuż obok festiwalowego pałacu, czy też finansując powstanie filmu dokumentalnego o malarzu. Chociaż nieraz balansował na granicy bankructwa, a z artystą łączyła go bardzo trudna relacja, twierdzi że nie żałuje lat poświęconych na popularyzację osoby Beksińskiego i określa je mianem przygody swojego życia.  W 1989 roku zdecydował się otworzyć własną galerię przy Rue de Quincampoix, tuż obok Centrum Pompidou, gdzie mógł stale wystawiać prace ulubionego malarza, a także innych twórców, tworzących w podobnym, mrocznym stylu.
Większość z oferowanych na naszej aukcji dzieł było wystawianych w Galerie Dmochowski - Musée-galerie de Beksinski w Paryżu, a później prezentowanych szerokiej publiczności w Polsce na głośnej wystawie Visions des Tenebres (Mroczne wizje) w muzeach Częstochowy, Warszawy i Gdańska w 2004 roku. Państwo Dmochowscy stworzyli niezwykle spójną kolekcję, konsekwentnie wybierając obrazy o dużym ładunku emocjonalnym, pobudzające do refleksji na temat ludzkiej egzystencji. Wszystkie prace bez wyjątku zawierają pierwiastek tajemniczości, odnosząc się do duchowej, metafizycznej sfery życia. Mam nadzieję, że docenią Państwo ich nieoczywiste i nienachalne piękno.

Czytaj więcej
Kontakt
Katarzyna Dąbrowska, tel. 605 474 355, Dorota Kulawczuk-Szostek, Dilan Abdulla, tel. 58 551 22 89, m
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Wylicytowane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się