Aukcja Dzieł Sztuki

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł Sztuki
aukcja-dziel-sztuki

Aukcja Dzieł Sztuki

Data aukcji:
26 listopada 2016 godzina: 17:00
Wystawa przedaukcyjna:
14 - 26 listopada 2016
Miejsce aukcji:
Galeria Sztuki Dawnej Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Szanowni Państwo!

W listopadzie, jak co roku, zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie Aukcji Dzieł Sztuki. Tegoroczna oferta zadowoli nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów i miłośników sztuki, zdecydowanie jest na czym „oko zawiesić”. Z klasyków: Witkacy, Pankiewicz, Ślewiński, Muter, Malczewski, familia Kossaków, Hofman, Axentowicz, Makowski, Sichulski, Kramsztyk, Biegas… Wśród bardziej współczesnych: Baranowski, Mokwa, Pałka, Szajna, Cybis, Joniak, Taranczewski, Fijałkowski, Horno-Popławski, Mitoraj… Nazwiska o ugruntowanej pozycji w świecie sztuki można by wymieniać bez końca. W każdym gatunku malarskim odnajdą Państwo prace na wysokim poziomie artystycznym.

Aukcyjną pulę otwiera Portret Teodora Białynickiego-Birula sporządzony ręką Stanisława Ignacego Witkiewicza w 1924 r.  – poz. 1., cena wywoławcza: 48 000 zł. Sportretowany był bliskim przyjacielem artysty, lekarzem, pod którego kontrolą odbywały się w zakopiańskiej willi narkotyczne sesje, podczas których Witkacy realizował swoje wizje. Wśród portretów wyróżnić można także pracę Alfonsa Karpińskiego przedstawiająca aktorkę Jadwigę Turowicz - poz. 3, cena wywoławcza: 115 000 zł. Obraz datowany na 1910 r. pochodzi z okresu, w którym artysta stał się niezwykle popularny jako portrecista wśród kobiecej części krakowskiego środowiska teatralnego. W tym samym gatunku studium portretowe Meli Muter – Osamotnienie z ceną wywoławczą w wysokości 210 000 zł (poz. 6). Warto także zatrzymać się przy olejnym Akcie na kanapie wykonanym przez Józefa Pankiewicza w 1923 r.  – poz. 13, cena wywoławcza: 98 000 zł. Przytoczona praca znajdowała się w kolekcji rodziny Oderfeldów, najprawdopodobniej została zakupiona przez Stefana, syna Adama, prominentnego warszawskiego adwokata i jednocześnie głównego mecenasa artysty. Stefan Oderfeld od 1924 r. reprezentował interesy Pankiewicza zajmując się organizacją wystaw i pozyskiwaniem klientów. Dla kolekcjonerów martwych natur nie lada gratką będą prace Władysława Ślewińskiego - Wazon kwiatów z trzema jabłkami, 1894 r. (poz. 4, cena wywoławcza: 330 000 zł i Tadeusza Makowskiego - Martwa natura z kieliszkiem i jabłkami, ok. 1915 r. (poz. 41, cena wywoławcza: 180 000 zł). Ta ostatnia o bogatej proweniencji, wpierw w kolekcji Jerzego Góreckiego, prawnuka Adama Mickiewicza, następnie zaś w rękach Ewy i Wojciecha Fibaków. Jerzy Górecki był w bliskich przyjacielskich relacjach z Makowskim, aż do ostatnich jego dni. Od malarza otrzymywał w prezencie prace, które sam artysta wysoko cenił i do których był przywiązany. Na listopadowej Aukcji Dzieł Sztuki nie mogło zabraknąć obrazów Kossaków, mają Państwo do wyboru aż 7 prac trzech pokoleń artystów. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza batalistyczna akwarela Juliusza Kossaka Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r., 1890 r. – poz. 17, cena wywoławcza: 90 000 zł – będąca pierwowzorem dla cyklu wykonanych na zlecenie rodu Gniewoszów prac. W tej samej cenie wywoławczej będzie poddany licytacji obraz Jerzego Kossaka Obrona klasztoru w 1831 r. (Czwartacy pod Ostrołęką), 1931 r. (poz. 23), przedstawiający jedną z bitew powstania listopadowego.

Równie ciekawie prezentuje się oferta prac rzeźbiarskich. Są to dzieła artystów z zakopiańskiej kuźni talentów, jaką była Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego, późniejszych pedagogów i autorytetów dla kolejnych pokoleń rzeźbiarzy. Mowa o Narciarce IV Antoniego Kenara – poz. 97, cena wywoławcza: 36 000 zł – oraz Postaci Antoniego Bieszczada – poz. 98, cena wywoławcza: 11 000 zł. Obie modernistyczne zarówno w formie, jak i podjętych problemach plastycznych. Katalog zamyka odlew rzeźbiarski Igora Mitoraja zatytułowany Helios, 1988 r. – poz. 101, cena wywoławcza: 27 000 zł.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą aukcyjną, gdyż zamieszczony skrót jest jedynie wierzchołkiem „góry lodowej”. 26 listopada nie może Państwa zabraknąć!

* Do niektórych obiektów zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite,   tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z  tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł.  Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a  powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z  dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej  dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu  odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Kontakt
Kamila Gizowska: sopot@sda.pl, 58 550 16 05; Małgorzata Kudelska: sopot@sda.pl, 603 287 002
Zapytaj o ofertę
Sprzedane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Teodor Białynicki-Birula, 14 X 1924 r.
Stanisław Ignacy Witkiewicz

pastel, papier, 62 × 46,5 cm w świetle passe-partout w l. g: Nieznanemu dotychczas/wrogowi/ Witkacy oraz T.D. (w kołku)/1924/14 X na odwrocie: u dołu nalepka z odręcznym napisem: Adres: Jadwiga Stachurska/ul.Krupówki 51./Księgarnia Nowa/Zakopane/własność PP.Białynickich oraz napis czerwoną kredką: Własność Białynickich Biruli/ Zakopane ul. Zamoyskiego v. ?Olma? N16 w prawym górnym rogu: Witkacy (?) Dr. Birula-Białynicki z pr...
Cena wylicytowana
130 000 zł
Zobacz obiekt
Wazon kwiatów z trzema jabłkami, 1894 r.
Władysław Ślewiński

olej, płótno, 59,7 × 73 cm sygn. p. d.: WSlewiński Reprodukowany i opisywany: Art Impressionniste et Moderne, 21 May 2008, Christie`s Paris, poz. 149 Pochodzenie: Kolekcja prywatna, Lozanna Kolekcja prywatna, Polska (od 2008 r., zakup przez Dom Aukcyjny Christie)...
Cena wylicytowana
330 000 zł
Zobacz obiekt
Siedzący robotnik
Stanisław Eleszkiewicz

Siedzący robotnik

Cena wylicytowana
86 000 zł
Zobacz obiekt
Akt na kanapie, 1923 r.
Józef Pankiewicz

Akt na kanapie, 1923 r.

olej, płótno, 46 × 66 cm sygn. i dat. p. d.: Pankiewicz/Paris 23 na krośnie pieczęć składu materiałów malarskich Aleksandrowicza w Krakowie Reprodukowany: Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006 r., kat. 305 według planszy barwnej zamieszczonej w publikacji ?Sztuka polska?, Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza, 1927 r., zeszyt 1, s. 128 Pochodzenie: Kolekcja rodziny Oder...
Cena wylicytowana
98 000 zł
Zobacz obiekt
Autoportret ze św. Agnieszką
Jacek Malczewski

Autoportret ze św. Agnieszką

olej, tektura, 67 × 96 cm sygn. i dat. wzdłuż prawej krawędzi: J. Malczewski 192(?)/ Lusławice Obraz posiada ekspertyzę p. Katarzyny Posiadały (historyk sztuki, wieloletni kustosz zbiorów Malczewskiego w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu)....
Cena wylicytowana
140 000 zł
Zobacz obiekt
Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r.
Juliusz Kossak

akwarela, papier, 43,5 × 54,5 cm w świetle oprawy sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak/1890 Wybrana literatura: K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław ? Ossolineum, 1988, ss. 89?93, il. 647. S.Witkiewicz, Juliusz Kossak, Warszawa 1912, s.175...
Cena wylicytowana
90 000 zł
Zobacz obiekt
Wesele krakowskie, 1932 r.
Jerzy Kossak

Wesele krakowskie, 1932 r.

Cena wylicytowana
36 000 zł
Zobacz obiekt
Ułan z koniem, 1926 r.
Wojciech Kossak

Ułan z koniem, 1926 r.

Cena wylicytowana
36 000 zł
Zobacz obiekt
Ułan z koniem, 1936 r.
Jerzy Kossak

Ułan z koniem, 1936 r.

Cena wylicytowana
14 000 zł
Zobacz obiekt
Potyczka, 1935 r.
Jerzy Kossak

Potyczka, 1935 r.

Cena wylicytowana
13 000 zł
Zobacz obiekt
Zima
Wiktor Korecki

Zima

Cena wylicytowana
8 000 zł
Zobacz obiekt
Pejzaż
27
Emil Krcha

Pejzaż

Cena wylicytowana
8 000 zł
Zobacz obiekt
Madonna
40
Kazimierz Sichulski

Madonna

Cena wylicytowana
14 000 zł
Zobacz obiekt
Studium do ataku husarii, 1908 r.
45
Stanisław Batowski Kaczor

olej, płótno, 46,5 × 57 cm sygn. p. d.: Batowski oraz podpis: Studium do ataku husarij 1908 r. Pochodzenie: Kolekcja prof. Antoniego Cieszyńskiego (1882-1941), profesora UJK we Lwowie, twórcy polskiej stomatologii i jednego z pionierów stomatologii światowej. Ofiarowana przez potomków Fundacji dla Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego....
Cena wylicytowana
22 000 zł
Zobacz obiekt
Rzeka zimą
47
Stefan Filipkiewicz

Rzeka zimą

Cena wylicytowana
8 000 zł
Zobacz obiekt
Zimowy strumyk, 1935 r.
48
Wiktor Korecki

Zimowy strumyk, 1935 r.

Cena wylicytowana
16 000 zł
Zobacz obiekt
Portret kobiety, 1938 r.
50
Józef Kidoń

Portret kobiety, 1938 r.

Cena wylicytowana
7 500 zł
Zobacz obiekt
Widok na morze
52
Roman Bratkowski

Widok na morze

Cena wylicytowana
4 400 zł
Zobacz obiekt
Pisząca list
54
Otolia Kraszewska

Pisząca list

Cena wylicytowana
29 000 zł
Zobacz obiekt
Króliki, 1936 r.
56
Adam Bunsch

Króliki, 1936 r.

Cena wylicytowana
8 500 zł
Zobacz obiekt
Kościół w Dębnie
57
Stanisław Gałek

Kościół w Dębnie

Cena wylicytowana
4 500 zł
Zobacz obiekt
Kościółek na Podhalu, 1931 r.
59
Stanisław Borysowski

Kościółek na Podhalu, 1931 r.

Cena wylicytowana
8 000 zł
Zobacz obiekt
Łodzie
61
Ludwig Dill

Łodzie

Cena wylicytowana
10 000 zł
Zobacz obiekt
Chłopiec w fartuszku (Petit garçon), ok. 1920 r.
63
Tadeusz Makowski

olej, płótno, 41 × 27 cm sygn. u dołu: Tadé/Makowski opis. na odwrociu: Tadé Makowski/Petit garçon./Paris Opisywany: Jaworska W., Tadeusz Makowski, życie i twórczość, Wrocław 1964, Katalog obrazów olejnych Tadeusza Makowskiego, poz. 276, str. 335 Pochodzenie: Kolekcja prywatna, Polska (zakup w 1959 w krakowskiej Desie)...
Cena wylicytowana
110 000 zł
Zobacz obiekt