Aukcja Dzieł Sztuki

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł Sztuki
aukcja-dziel-sztuki

Aukcja Dzieł Sztuki

Data aukcji:
26 listopada 2016
Miejsce aukcji:
Galeria Sztuki Dawnej Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Szanowni Państwo!

W listopadzie, jak co roku, zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie Aukcji Dzieł Sztuki. Tegoroczna oferta zadowoli nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów i miłośników sztuki, zdecydowanie jest na czym „oko zawiesić”. Z klasyków: Witkacy, Pankiewicz, Ślewiński, Muter, Malczewski, familia Kossaków, Hofman, Axentowicz, Makowski, Sichulski, Kramsztyk, Biegas… Wśród bardziej współczesnych: Baranowski, Mokwa, Pałka, Szajna, Cybis, Joniak, Taranczewski, Fijałkowski, Horno-Popławski, Mitoraj… Nazwiska o ugruntowanej pozycji w świecie sztuki można by wymieniać bez końca. W każdym gatunku malarskim odnajdą Państwo prace na wysokim poziomie artystycznym.

Aukcyjną pulę otwiera Portret Teodora Białynickiego-Birula sporządzony ręką Stanisława Ignacego Witkiewicza w 1924 r.  – poz. 1., cena wywoławcza: 48 000 zł. Sportretowany był bliskim przyjacielem artysty, lekarzem, pod którego kontrolą odbywały się w zakopiańskiej willi narkotyczne sesje, podczas których Witkacy realizował swoje wizje. Wśród portretów wyróżnić można także pracę Alfonsa Karpińskiego przedstawiająca aktorkę Jadwigę Turowicz - poz. 3, cena wywoławcza: 115 000 zł. Obraz datowany na 1910 r. pochodzi z okresu, w którym artysta stał się niezwykle popularny jako portrecista wśród kobiecej części krakowskiego środowiska teatralnego. W tym samym gatunku studium portretowe Meli Muter – Osamotnienie z ceną wywoławczą w wysokości 210 000 zł (poz. 6). Warto także zatrzymać się przy olejnym Akcie na kanapie wykonanym przez Józefa Pankiewicza w 1923 r.  – poz. 13, cena wywoławcza: 98 000 zł. Przytoczona praca znajdowała się w kolekcji rodziny Oderfeldów, najprawdopodobniej została zakupiona przez Stefana, syna Adama, prominentnego warszawskiego adwokata i jednocześnie głównego mecenasa artysty. Stefan Oderfeld od 1924 r. reprezentował interesy Pankiewicza zajmując się organizacją wystaw i pozyskiwaniem klientów. Dla kolekcjonerów martwych natur nie lada gratką będą prace Władysława Ślewińskiego - Wazon kwiatów z trzema jabłkami, 1894 r. (poz. 4, cena wywoławcza: 330 000 zł i Tadeusza Makowskiego - Martwa natura z kieliszkiem i jabłkami, ok. 1915 r. (poz. 41, cena wywoławcza: 180 000 zł). Ta ostatnia o bogatej proweniencji, wpierw w kolekcji Jerzego Góreckiego, prawnuka Adama Mickiewicza, następnie zaś w rękach Ewy i Wojciecha Fibaków. Jerzy Górecki był w bliskich przyjacielskich relacjach z Makowskim, aż do ostatnich jego dni. Od malarza otrzymywał w prezencie prace, które sam artysta wysoko cenił i do których był przywiązany. Na listopadowej Aukcji Dzieł Sztuki nie mogło zabraknąć obrazów Kossaków, mają Państwo do wyboru aż 7 prac trzech pokoleń artystów. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza batalistyczna akwarela Juliusza Kossaka Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r., 1890 r. – poz. 17, cena wywoławcza: 90 000 zł – będąca pierwowzorem dla cyklu wykonanych na zlecenie rodu Gniewoszów prac. W tej samej cenie wywoławczej będzie poddany licytacji obraz Jerzego Kossaka Obrona klasztoru w 1831 r. (Czwartacy pod Ostrołęką), 1931 r. (poz. 23), przedstawiający jedną z bitew powstania listopadowego.

Równie ciekawie prezentuje się oferta prac rzeźbiarskich. Są to dzieła artystów z zakopiańskiej kuźni talentów, jaką była Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego, późniejszych pedagogów i autorytetów dla kolejnych pokoleń rzeźbiarzy. Mowa o Narciarce IV Antoniego Kenara – poz. 97, cena wywoławcza: 36 000 zł – oraz Postaci Antoniego Bieszczada – poz. 98, cena wywoławcza: 11 000 zł. Obie modernistyczne zarówno w formie, jak i podjętych problemach plastycznych. Katalog zamyka odlew rzeźbiarski Igora Mitoraja zatytułowany Helios, 1988 r. – poz. 101, cena wywoławcza: 27 000 zł.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą aukcyjną, gdyż zamieszczony skrót jest jedynie wierzchołkiem „góry lodowej”. 26 listopada nie może Państwa zabraknąć!

* Do niektórych obiektów zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite,   tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z  tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł.  Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a  powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z  dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej  dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu  odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Kontakt
Kamila Gizowska: sopot@sda.pl, 58 550 16 05; Małgorzata Kudelska: sopot@sda.pl, 603 287 002
Zapytaj o ofertę
Wylicytowane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok: