Aukcja Dzieł Sztuki

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł Sztuki
aukcja-dziel-sztuki

Aukcja Dzieł Sztuki

Data aukcji:
2 maja 2016
Miejsce aukcji:
Galeria Sztuki Dawnej w Sopocie
Opis:

Serdecznie Państwa zapraszamy na Aukcję  Dzieł Sztuki, która odbędzie się 2 maja naszej sopockiej galerii! W ofercie zgromadziliśmy  136 prac najwybitniejszych polskich artystów z XIX i XX wieku.

Na szczególną uwagę zasługuje unikatowy obraz Józefa Mehoffera Merkury i Jagniesia (poz. 32). Dotychczas znany tylko z literatury i szkiców, jest zaledwie jednym z dwóch obrazów z motywem rzymskiego boga Merkurego znanych w całej twórczości Mehoffera. Namalowany w 1914 roku i opisywany w latach 1927/28 po raz pierwszy zostaje publicznie zaprezentowany. Równie interesujący jest Portret Rafałka, z ok. 1900 roku (poz. 1), namalowany przez samego mistrza Jacka Malczewskiego. Obraz jest jednym z wielu przedstawień małego Rafała, którego ojciec tak chętnie i często portretował zarówno jako małego chłopca, jak i w późniejszych latach dorosłego mężczyznę. Zachwycający jest obraz Kwiaty w niebieskim wazonie autorstwa Władysława Ślewińskiego (poz. 5), który wielokrotnie w swojej twórczości zawracał się ku motywom martwych natur z przedstawieniem właśnie kwiatów. Warte uwagi są również dzieła Portret kobiety w fioletowej bluzce Meli Muter (poz. 6), utrzymany w charakterystycznym tonie twórczości artystki, idylliczna scena Kobieta z dzieckiem na brzegu jeziora Eugeniusza Zaka (poz. 7) czy pulsujący barwą obraz Tancerka i grające fauny Jerzego Hulewicza (poz. 37). Dla miłośników konnych przedstawień proponujemy prace Władysława Chmielińskiego (poz. 14 Zimowy zaprzęg), Zygmunta Józefczyka (poz. 13 Konie w zaprzęgu) oraz malarzy z rodu Kossaków: Juliusza (poz. 12, Południowy odpoczynek), Wojciecha (poz. 70, Arab z koniem) oraz Jerzego (poz. 16 Wesele góralskie). Huculskie motywy można podziwiać na płótnach Władysława Karola Szernera (poz. 33, Hucułka na koniu) czy Teodora Axentowicza (poz. 4 Hucułka (Święto Jordanu)).

Najstarszym obrazem w naszej ofercie jest płótno autorstwa ucznia Rembrandta - Abrahama van Dycka Młoda dziewczyna przy balustradzie (poz. 57).Dzieło to należało do najsłynniejszego marchanda wszechczasów  - Jacquesa Goudstikkera. Owa kolekcja najsłynniejszych mistrzów w części została zakupiona przez wielkiego kolekcjonera i przemysłowca  barona Heinrich’a Thyssen-Bornemisza, a w 1940 roku zawłaszczona przez nazistów, czego osobiście dopilnował  Herman Göring.

W części sztuki współczesnej również nie zabrakło wielu wybitnych nazwisk. Na uwagę zasługuje m.in. Jerzy Nowosielski (poz. 130, Martwa natura), Jerzy Duda-Gracz (poz. 129, Pejzaż Polski-Frasobliwy), Kazimierz Mikulski (poz. 123, Światła wynurzające się ze snu ), Jacek Sienicki (poz. 116, Kwiat liście), Kazimierz Ostrowski (poz. 111, Abstrakcja), Tadeusz Dominik (poz. 103, Pejzaż), Jan Szancenbach (poz. 96, Pejzaż norweski – deszcz).

Rzeźbę prezentuje Perseusz Igora Mitoraja (poz. 131)  oraz kilka unikatowych prac ze szkoły sopockiej – jej założyciela Horno-Popławskiego (Portret córki Jolanty, Autoportret, Chopin ) czy jego następcy Adama Smolany (Św. Sebestian czy Desiria).

Czytaj więcej
Kontakt
Małgorzata Kudelska: sopot@sda.pl, 58 550 16 05, Anna Masztalerz: anna.masztalerz@sda.pl, 691 963 06
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Wylicytowane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się