Aukcja Dzieł Sztuki

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł Sztuki
aukcja-dziel-sztuki

Aukcja Dzieł Sztuki

Data aukcji:
24 listopada 2018 godzina: 17:00
Wystawa przedaukcyjna:
13 - 24 listopada 2018
Miejsce aukcji:
Galeria w Sopocie Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza na Aukcję Dzieł Sztuki, która odbędzie się 24 listopada w Galerii Sztuki Dawnej przy sopockim Monciaku. Już teraz można tam oglądać wystawę przedaukcyjną,
na której zgromadzono 106 znakomitych prac, wybitnych polskich artystów XIX i XX wieku.

Okładkę katalogu aukcyjnego zdobi prawdziwy klejnot na rynku dzieł sztuki w Polsce, jedno z najlepszych dzieł Alfreda Wierusza–Kowalskiego, pochodząca z 1875 r. Rekwizycja (poz. 8, cena wywoławcza: 450 000 zł). Dzieło - posiadające ekspertyzę kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, p. Elizy Ptaszyńskiej - jest jednym z pierwszych obrazów artysty, powstałych we wczesnym, monachijskim okresie jego twórczości, wysoko ocenianym przez historyków sztuki.
Jak pisał Andrzej Ryszkiewicz: Najciekawiej w wielkim dorobku Wierusza Kowalskiego rysują się kompozycje najwcześniejsze, powstałe w orbicie malarskich doświadczeń Maksa Gierymskiego
i Brandta, włączające się w warszawsko-monachijski nurt małomiasteczkowego realizmu i rodzajowości
. (A. Ryszkiewicz, Malarstwo polskie. Romantyzm, Historyzm, Realizm, Warszawa 1989, s. 324). Prace te znane są przeważnie z drzeworytniczych reprodukcji, które ukazywały się w polskiej prasie. Tak było w przypadku Rekwizycji, która jeszcze do niedawna była kojarzona jedynie z reprodukcji opublikowanej na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” w 1876 r., do czasu jej odkrycia w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych (zob.: „Tygodnik Ilustrowany”, 1876, t. 34 (893), półr. II, s. 292).

Na aukcji będzie można też licytować wyjątkowe prace Jacka Malczewskiego: Góral, którego powstanie można łączyć z pobytem malarza w majątku hrabiego Karola Lanckorońskiego, przyjaciela
i mecenasa artysty, w miejscowości Rozdół na terenie ukraińskich Karpat Wschodnich w roku 1884 (poz. 1, cena wywoławcza: 70 000 zł), Autoportret - jeden z wczesnych w twórczości Malczewskiego portretów własnych (poz. 2, cena wywoławcza: 70 000 zł), Pejzaż z drzewami (Wielgie), powstały w 1895 r. podczas pobytu artysty w miejscowości Wielgie podczas odwiedzin matki, Marii Malczewskiej (poz. 4, cena wywoławcza: 60 000 zł)czy pejzaż Moczary, odzwierciedlający niezwykłą wrażliwość malarza na piękno natury(poz. 19, cena wywoławcza: 50 000 zł).

W katalogu aukcyjnym zamieszczone jest również wybitne dzieło Wojciecha Kossaka, Postój pod wsią Brylowa (poz. 7, cena wywoławcza: 150 000 zł). Prezentowane płótno stanowi fragment kompozycji wyciętej z panoramy Berezyna, nad którą Kossak pracował w latach 1894-1896 wraz z Fałatem, Pułaskim, Wywiórskim, Stanisławskim oraz Piotrowskim. Dokumentować miała historię odwrotu Wielkiej Armii Napoleona spod Moskwy, a dokładniej moment bitwy nad Berezyną, która odbyła się między 26 a 29 listopada 1812 roku. Panorama powstała w Berlinie w budynku przy Herwarthstrasse 4, a prace nad nią trwały 16 miesięcy. Ukończone dzieło zostało po raz pierwszy udostępnione szerszej publiczności w kwietniu 1896 roku. Następnie panorama była eksponowana w Warszawie (1898), Kijowie (1900) oraz Moskwie (1901). Mimo odniesionego sukcesu i pochlebnej oceny cesarza Wilhelma, który osobiście zjawił się w pracowni, żeby obejrzeć panoramę jeszcze w trakcie prowadzenia prac, nie udało się płótna sprzedać, mimo początkowych nadziei związanych z transakcją po stronie Stanów Zjednoczonych. Początkowo płótno było przechowywane w zwoju w dwóch skrzyniach w Krakowie. W 1907 r. Kossak podjął decyzję o pocięciu panoramy na kilkanaście części, przemalowując niektóre partie pejzażowe Fałata i sprzedając powstałe w ten sposób obrazy pod swoim nazwiskiem. Oferowany na aukcji obraz został wycięty z większego fragmentu panoramy, przedstawiającego Święty Szwadron (l’Escadron sacré), specjalną jednostkę, powstałą wyłącznie z oficerów kawalerii, pod wsią Brylowa. Praca stanowi unikatowy dokument, cenny ślad po panoramie Berezyna i nie pozwala zapomnieć o wyjątkowej historii, opowiadającej o współpracy wybitnych malarzy nad monumentalnym dziełem.

Na uwagę zasługuje również piękna Modelka Wojciecha Weissa (poz. 5, cena wywoławcza:
48 000 zł). Jak pisał Stanisław Świerz na łamach „Sztuk Pięknych”: Wojciech Weiss jest jednym
z najczystszych temperamentów malarskich w sztuce polskiej. Radość kładzenia barw na płótnie, rozkosz malowania jest dla niego równoznaczna z życiem. Temat, anegdota, – to tylko pretekst. Być malarzem i tylko malarzem! Tłumaczyć świat swój i otaczający za pomocą tonów! Doznawać wrażeń plastycznych! Kolorowych wzruszeń! Weiss to impresjonizm!
(S. Świerz, Wojciech Weiss, „Sztuki Piękne”, R. 2, 1925–26, s. 145).

Ponadto w ofercie listopadowej aukcji znajduje się praca Artura Nachta-Samborskiego Torreador, datowana naok. 1939 r., która posiada bogatą dokumentację wystawienniczą i literaturę przedmiotu. Obraz był wystawiany w najważniejszych polskich instytucjach: Muzeum Narodowym
w Warszawie, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku (poz. 67, cena wywoławcza: 48 000 zł). Warto się również zatrzymać przy obrazach z kręgu Ecole de Paris autorstwa Szymona Mondzaina - Martwa natura z Madonną, 1927 r., poz. 90, cena wywoławcza: 40 000 zł; Alicji Halickiej - Widok na Montmartre i Sacré-Coeu, poz. 106, cena wywoławcza: 23 000 zł oraz Henryka Epsteina - Pejzaż
z drzewami,
poz. 74, cena wywoławcza: 40 000 zł.

Serdecznie zapraszamy!

Kontakt
A. Masztalerz: anna.masztalerz@sda.pl, 691 963 069, K. Derra, M. Kudelska: sopot@sda.pl, 58550 16 05
Zapytaj o ofertę
Sprzedane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Góral (Hucuł), 1884 r.
Jacek Malczewski

Góral (Hucuł), 1884 r.

olej, deska, 29,2 × 19,7 cm sygn. i dat. l. d.: J Malczewski. 84 na odwrocie nalepki z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu: 1) z wystawy monograficznej Jacka Malczewskiego w 2004 r, 2) nalepka depozytowa Wieloletni depozyt w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu....
Cena wylicytowana
142 000 zł
Zobacz obiekt
Autoportret, 1901 r.
Jacek Malczewski

Autoportret, 1901 r.

olej, tektura, 49 × 24 cm sygn. i dat. p. g.: J Malczewski/1901 na odwrocie nalepki z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu: 1) z wystawy monograficznej Jacka Malczewskiego w 2004 r, 2) wystawa Galerii Malarstwa Polskiego wrzesień 2000 – marzec 2001 3) nalepka depozytowa Wieloletni depozyt w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Do obrazu dołączona jest opinia p. Adama Konopackiego z 1998 r....
Cena wylicytowana
98 000 zł
Zobacz obiekt
Pejzaż z drzewami (Wielgie), 1895 r.
Jacek Malczewski

Cena wylicytowana
80 000 zł
Zobacz obiekt
Modelka, lata 1926-1927
Wojciech Weiss

Modelka, lata 1926-1927

Cena wylicytowana
68 000 zł
Zobacz obiekt
Rekwizycja, 1875 r.
Alfred Wierusz-Kowalski

Rekwizycja, 1875 r.

Cena wylicytowana
1 000 000 zł
Zobacz obiekt
Wóz
Jan Konarski

Wóz

Cena wylicytowana
15 000 zł
Zobacz obiekt
Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy, 1921 r.
Jerzy Kossak

Cena wylicytowana
46 000 zł
Zobacz obiekt
Ułan z koniem, 1937 r.
Jerzy Kossak

Ułan z koniem, 1937 r.

olej, tektura, 39 × 29 cm w świetle passe-partout sygn. i dat. u dołu: Jerzy Kossak/1937 na odwrocie okrągły stempel autorski z napisem wokół JERZY KOSSAK Kraków pl. Kossaka 4, z nr pośrodku: Nr. 365; oraz odręczny napis: Stwierdzam autentycz/ ność tego obrazu/Jerzy Kossak....
Cena wylicytowana
8 000 zł
Zobacz obiekt
Wilki na Polesiu, 1927 r.
Czesław Wasilewski

Wilki na Polesiu, 1927 r.

Cena wylicytowana
38 000 zł
Zobacz obiekt
Sanna
Czesław Wasilewski

Sanna

Cena wylicytowana
22 000 zł
Zobacz obiekt
Na targu
Leszek Piasecki

Na targu

Cena wylicytowana
14 000 zł
Zobacz obiekt
Koloseum, 1882 r.
Aleksander Świeszewski

Koloseum, 1882 r.

olej, deska mahoniowa fazowana, 13 × 26 cm sygn. i dat. p. d.: A Świeszewski 1882 na odwrocie dwie naklejki: inwentarzowa z nazwiskiem autora oraz monachijskiego najprawdopodobniej, składu materiałów malarskich...
Cena wylicytowana
15 000 zł
Zobacz obiekt
Moczary
Jacek Malczewski

Moczary

olej, płótno, 26,2 × 21 cm sygn. l. g.: Polesie/J. Malczewski na odwrocie nalepki z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu: 1) z wystawy monograficznej Jacka Malczewskiego w 2004 r, 2) nalepka depozytowa Wieloletni depozyt w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Do obrazu dołączona jest opinia p. Anny Tyczyńskiej z 1997 r....
Cena wylicytowana
78 000 zł
Zobacz obiekt
Wnętrze dworu
Ignacy Pieńkowski

Wnętrze dworu

Cena wylicytowana
7 500 zł
Zobacz obiekt
Amory
26
Jan Moniuszko

Amory

olej, deska mahoniowa, 45 × 35,5 cm sygn. p. d.: J. Moniuszko na odwrocie tektury nalepka składu farb i przyborów artystyczno-malarskich Juliana Burofa w Warszawie na ramie nalepka zakładu pozłotnictwa i oprawy obrazów Władysława Twardego w Warszawie...
Cena wylicytowana
8 000 zł
Zobacz obiekt
Strzała amora
27
Jan Moniuszko

Strzała amora

olej, płótno naklejone na tekturę (?), 45 × 35,5 cm sygn. p. d.: J. Moniuszko na odwrocie tektury nalepka składu farb i przyborów artystyczno-malarskich Juliana Burofa w Warszawie na ramie nalepka zakładu pozłotnictwa i oprawy obrazów Władysława Twardego w Warszawie...
Cena wylicytowana
8 500 zł
Zobacz obiekt
W salonie
29
Z. Albin.-Minkiewiczowa

W salonie

Cena wylicytowana
6 000 zł
Zobacz obiekt
Dzieci przy karmniku dla ptaków, 1960 r.
31
Wlastimil Hofman

Cena wylicytowana
18 000 zł
Zobacz obiekt
Dwie kobiety, 1896 r.
34
Wincenty Wodzinowski

Dwie kobiety, 1896 r.

Cena wylicytowana
5 000 zł
Zobacz obiekt
Rozmowa
35
Wincenty Wodzinowski

Rozmowa

olej na tekturze, 35 × 50 cm sygn. p. d.: W. Wodzinowski na odwrocie potwierdzenie autentyczności z 1951 roku wystawione przez „Salon Obrazów Spółdzielnia Pracy Artystów Plastyków przy Z.Z.P.A.P. z ODP. [owiedzialnością] UDZ. [iałowca] w Krakowie ul. Wiślna 11”...
Cena wylicytowana
4 600 zł
Zobacz obiekt
W lesie
37
Adam Setkowicz

W lesie

Cena wylicytowana
11 000 zł
Zobacz obiekt
Boże Narodzenie
39
Bronisława Rychter-Janowska

Boże Narodzenie

Cena wylicytowana
27 000 zł
Zobacz obiekt
Przed katedrą
43
Konstanty Mackiewicz

Przed katedrą

Cena wylicytowana
20 000 zł
Zobacz obiekt
Portret mężczyzny
45
Kazimierz Pochwalski

Portret mężczyzny

Cena wylicytowana
15 000 zł
Zobacz obiekt