Aukcja Dzieł Sztuki

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł Sztuki
aukcja-dziel-sztuki

Aukcja Dzieł Sztuki

Data aukcji:
25 sierpnia 2018
Miejsce aukcji:
Galeria w Sopocie Boh. Monte Cassino 43
Opis:

25 sierpnia Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza kolekcjonerów i miłośników sztuki do siedziby firmy w nadmorskim sopockim kurorcie do wzięcia udziału w wakacyjnej odsłonie Aukcji Dzieł Sztuki. Oferta dla większej przejrzystości i ułatwienia zapoznania się z interesującymi działami została podzielona na cztery obszary tematyczne: Dawni mistrzowie XVII-XIX w., Kossakowie i malarze koni, Malarstwo XX w. oraz École de Paris. Łącznie 101 wyselekcjonowanych obiektów.

 Okładkę katalogu zdobi portret autorstwa Romana Kramsztyka, przedstawiający podobiznę malarza Othona Friesza (poz. 78., cena wywoławcza: 60 000 zł). Obraz posiada udokumentowaną historię wystawienniczą: eksponowany był podczas wystawy monograficznej poświęconej artyście, zorganizowanej przez warszawską Zachętę w 1997 r. oraz w Muzeum Montparnasse w 2005 r.

i Muzeum Yad Vashem rok później. W kategorii portretu nie można przejść obojętnie obok Dziewczyny z czerwonymi ustami Berlewiego (poz. 80., cena wywoławcza: 26 000 zł). Przepięknej urody kobiece studium o silnej ekspresyjności. Pozostając w kręgu École de Paris i modelek widzianych oczami artystów, warto zatrzymać się przy pracy Podczas lektury pędzla Szymona Mondzaina (poz. 81., cena wywoławcza: 48 000 zł). Kompozycja będąca niejako „dialogiem” z realizacjami Wenus z lustrem Velazqueza i Wielką Odaliską Ingresa, utrzymana jest w przyjemnej dla oka kolorystyce i przykuwa uwagę kwiatowo-orientalną ornamentyką. W dziale poświęconym dawnym mistrzom unikatem na rynku aukcyjnym jest praca Piotra Michałowskiego przedstawiająca Błękitnego Huzara (poz. 19., cena wywoławcza: 410 000 zł). Obraz posiada bardzo dobrą proweniencję – początkowo zdobił kolekcję Adama Łempickiego, męża Marii, najmłodszej córki artysty, później zaś znalazł się w rękach prywatnego kolekcjonera. W ofercie zebrane zostały aż trzy prace Wojciecha Kossaka, wśród których wyróżnia się obraz Drużbowie (poz. 21., cena wywoławcza: 90 000 zł). Praca ta była rozpowszechniona w formie pocztówek przez wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. Analogiczna, nieco mniejsza kompozycja znajduje się w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W dziale dotyczącym malarstwa XX-wiecznego na pierwszy plan wysuwają się dwie pozycje: utrzymany

w stimmungowej konwencji pejzaż z młynem autorstwa Józefa Rapackiego (poz. 33., cena wywoławcza: 23 000 zł) oraz studium kobiecego ciała namalowane przez Tymona Niesiołowskiego

w charakterystycznej dla artysty stylizującej manierze (poz. 48., cena wywoławcza: 50 000 zł). Stary młyn w miejscowości Olszanka, w której mieszkał artysta, był jednym z jego ulubionych motywów malarskich, który studiował z różnych perspektyw i podczas różnych pór dnia. Do znanych realizacji tego typu należą obrazy znajdujące się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Czytaj więcej
Kontakt
A. Masztalerz: anna.masztalerz@sda.pl, 691 963 069, K. Derra, M. Kudelska: sopot@sda.pl, 58550 16 05
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Wylicytowane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się