Aukcja Dzieł Sztuki / 12 maja 2018

86. Zygmunt Karolak | Skrzypce i owoce, 1992 r.

HomeAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiSkrzypce i owoce, 1992 r.
86
Skrzypce i owoce, 1992 r.

Zygmunt Karolak (1905 Kościelec k. Kalisza - 1999 Sopot)

Skrzypce i owoce, 1992 r.

olej, płótno, 100 × 80 cm
sygn. i dat. p. d.: ZYGMUNT/KAROLAK 1992
na odwrocie opisany: 1992 r./„SKRZYPCE I OWOCE”/OL. PŁ 100 × 80/mal. ZYGMUNT/KAROLAK/Zkarolak
Kolekcja rodziny artysty
Zygmunt Karolak. Ocalić od zapomnienia. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Związek Artystów Plastyków w Gdańsku, październik 2017.
Reprodukowany:
Zygmunt Karolak Ocalić od zapomnienia, kat. wystawy pod red. Stanisława Seyfrieda, Gdańsk, s. 60.

Zygmunt Karolak W latach 1925-1930 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Weissa, W. Jarockiego, J. Wojnarowskiego oraz X. Dunikowskiego. Po studiach podjął pracę jako nauczyciel rysunku w gimnazjum w Kaliszu. Znaczną część okupacji spędził w obozach jenieckich. Po wojnie, w roku 1950, podjął pracę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w latach 1953-1975 był kierownikiem Katedry Grafiki Artystycznej, a w latach 1953-1954 dziekanem Wydziału Malarstwa. Malował portrety, zwierzęta, sceny rodzajowe, pejzaże (z Sopotu, okolic Kalisza, kaszubskich wsi), a także martwe natury. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie oraz Muzeum Miasta Gdyni.