olej, tektura, 20 x 30 cm, sygn. p.d.: Warszawa / Z.Balk, na odwrocie naklejka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pieknych we Lwowie z 1917 r.
Zygmunt Balk Naukę rozpoczął we Lwowie, w pracowni J. Dülla oraz w tamtejszej Szkole Przemysłowej. Przebywał na stażu w wiedeńskim atelier H. Burghardta – dekoratora Opery Wiedeńskiej oraz w Berlinie, Lipsku, Monachium i Dreźnie. W 1895 r. wrócił do rodzinnego Lwowa i rozpoczął pracę w Teatrze Skarbkowskim. Robił scenografię do wielu sztuk, m.in.: „Barbara Radziwiłłówna”, „Cyrano de Bergerac”, „otello”, „Lilia Weneda”, „Balladyna”, „Bolesław Śmiały”. Współpracował także z Teatrem Żydowskim we Lwowie i Stanisławowie. W 1913 r. na międzynarodowej wystawie w Rzymie nagrodzono złotym medalem jego szkice do oper Wagnera. Obok działalności dekoratorskiej Balk zajmował się także malarstwem sztalugowym i ściennym.