15 Aukcja Sztuki XXI wieku / 11 maja 2019

33. Zofia Błażko | Parnas, 2019

Strona głównaAukcje archiwalne15 Aukcja Sztuki XXI wiekuParnas, 2019
33
Parnas, 2019

Zofia Błażko (ur. 1986)

Parnas, 2019

olej, płótno, 95 x 135 cm, sygn. l.d.: Z. BŁAŻKO oraz na odwrocie: Zofia Błażko, 2019

Zofia Błażko
Malarka młodego pokolenia nawiązująca w swej twórczości do stylu Art. Deco. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Malarstwo (dyplom u prof. Macieja Świeszewskiego), studiów I stopnia na kierunku Fotografia (dyplom u prof. Witolda Węgrzyna) oraz studiów podyplomowych z zakresu Arteterapii na Akademii Medycznej w Gdańsku. Zafascynowana życiem i twórczością malarzy francuskich po ukończeniu nauki, wyjechała do Paryża, gdzie przebywała na rezydencji artystycznej Jour et Nuit Culture, a następnie w Rivoli 59. Czas paryski, to też okres zawierania cennych znajomościami z artystami oraz wielogodzinnych rozmów o sztuce: m.in. ze wspaniałą, cieszącą się międzynarodową sławą polską rzeźbiarką Ludwiką Ogorzelec oraz profesorem Jacques Yankel (Jakob Kikoïne), wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, synem Michel Kikoïne (jednego z założycieli École de Paris). W poszukiwaniu nowych inspiracji Artystka w 2015 r. wyjechała na rezydencję artystyczną: najpierw do stolicy Senegalu – Dakaru, potem do Shangyuan Art Museum w Pekinie, a w 2018 r. do St. Petersburg Art Residency. Obecnie Zofia Błażko mieszka i tworzy w Warszawie. Na swoim koncie ma dziewięć wystaw indywidualnych m.in. w: St. Petersburgu (Petersburg Art Residency, 2018), Wysogotowie (V.A Gallery Poland 2022) i w Warszawie (Galeria 101 Projekt, 2023). Brała udział również w kilkunastu wystawach zbiorowych m.in. w: Gdańsku (Galeria Triada, 2022), Warszawie (Hotel Bellotto, 2023) oraz w Paryżu (Rivoli 59, 2023).
Cena wylicytowana
16 000 zł