Varia (14) / 15 października 2016

51. Zefiryn Ćwikliński | Z podróży do Rosji, 1907 r.

aAukcje archiwalneVaria (14)Z podróży do Rosji, 1907 r.
51
Z podróży do Rosji, 1907 r.

Zefiryn Ćwikliński (1871 Lwów - 1930 Zakopane)

Z podróży do Rosji, 1907 r.

olej, tektura, 29 × 33 cm
sygn. i dat. p. d.: Z. ĆWIKLIŃSKI / 907
na odwrocie naklejka wystawowa ze Lwowa z 1954 roku z opisem obrazu

Zefiryn Ćwikliński W latach 1887-1889 studiował w krakowskiej SSP w pracowniach F. Cynka i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Wiedniu u malarza scen historycznych, Ch. Griepenkerla. Na przełomie lat 1898/99 przebywał we Włoszech i w Dalmacji. Ostatecznie, w 1908 roku, zamieszkał w Zakopanem, oddając się malowaniu tatrzańskich pejzaży. Wystawiał m.in. w krakowskim i lwowskim TPSP. Należał do TZSP, gdzie w 1931 r. odbyła się jego pośmiertna wystawa.