Aukcja Sztuki Współczesnej / 24 października 2020

42. Zdzisław Salaburski | Kompozycja, 1983

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejKompozycja, 1983
42
Zdzisław Salaburski | Kompozycja, 1983

Zdzisław Salaburski (1922 Częstochowa-2006 Warszawa)

Kompozycja, 1983

olej, płótno, 65 x 100 cm
sygnowany l.d. Z. Salaburski 83, sygnowany i datowany na odwrocie: Z. Salaburski | 1983 | Warszawa

Zdzisław Salaburski

Malarz i aktor. W latach 1941-1945 rozpoczął naukę rysunku i malarstwa w częstochowskiej pracowni Zdzisława Kałędkiewicza, a po wojnie przeniósł się do Krakowa, uczęszczając na lekcje u prof. Pautscha. Wroku 1946 zdał egzamin aktorski uzyskując uprawnienia do wykonywania zawodu. Pracował w teatrach w Toruniu, Łodzi i Warszawie, był tam również scenografem. W 1961 porzucił aktorstwo na rzecz malarstwa (choć wcześniej także aktywnie tworzył i wystawiał swoje prace). Był członkiem „Grupy 55” przy Galerii Sztuki Nowoczesnej „Krzywe Koło”. Odnajdywał się w stylistyce malarstwa abstrakcyjnego. W swoich pracach duży nacisk kładł na kolor, ekspresję i materię. Artysta zaliczany jest do twórców polskiego taszyzmu.