Aukcja ze zbiorów kolekcjonera / 22 września 2021

12. Zdzisław Salaburski | Bez tytułu, 1962

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ze zbiorów kolekcjoneraBez tytułu, 1962
bez-tytulu-1962-zdzislaw-salaburski

Zdzisław Salaburski (1922 Częstochowa-2006 Warszawa)

Bez tytułu, 1962

olej, technika mieszana, 66 x 90 cm, sygn. i dat. p.śr. Z. Salaburski 62, opisany na odwrocie: Z. Salaburski | 1962 | Warszawa

Zdzisław Salaburski
Malarz i aktor. W latach 1941-1945 rozpoczął naukę rysunku i malarstwa w częstochowskiej pracowni Zdzisława Kałędkiewicza, a po wojnie przeniósł się do Krakowa, uczęszczając na lekcje u prof. Pautscha. W tym samym czasie, w roku 1946, zdał egzamin aktorski uzyskując uprawnienia do wykonywania zawodu. Pracował w teatrach w Toruniu, Łodzi i Warszawie, realizując tam również scenografię. W 1961 porzucił aktorstwo na rzecz malarstwa (choć również wcześniej aktywnie tworzył u wystawiał swoje prace). Był członkiem „Grupy 55” przy Galerii Sztuki Nowoczesnej „Krzywe Koło”. Odnajdywał się w stylistyce malarstwa abstrakcyjnego. W swoich pracach duży nacisk kładł na kolor, ekspresję i materię. Artysta zaliczany jest do twórców polskiego taszyzmu.