Varia 34 / 15 lutego 2020

38. Zdzisław Lachur | Muzyka, l. 1988–1989

HomeAukcje archiwalneVaria 34Muzyka, l. 1988–1989
38
Muzyka, l. 1988–1989

Zdzisław Lachur (1920 Zagórz - 2007 Warszawa)

Muzyka, l. 1988–1989

olej, płyta, 80 x 53 cm
sygn. p. d.: Z LACHUR
opis. na odwrocie: MUZYKA/z cyklu JUDAICA/ROK 1988-89/mal. ZLachur

Zdzisław Lachur Studiował malarstwo i grafikę w latach 1945-1950 w krakowskiej ASP pod kierunkiem prof.E.Eibischa. Równolegle współtworzył w Katowicach studio filmowe, w 1947r. przekształcone w Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Należał do pokolenia ?arsenałowców?, którzy w 1955r. na słynnej wystawie w warszawskim Arsenale stworzyli zapowiedź sztuki zrywającej z socrealizmem. W twórczości Lachura dominują przedstawienia Holocaustu, walk w getcie warszawskim a także charakterystycznych motywów obrzędowych i typów żydowskich. Jego prace reprezentowane są w wielu muzeach na świecie, zwłaszcza związanych z pamięcią o wojnie i zagładzie.